Sigurnosne zalihe: što su i kako ih je moguće optimizirati?

27 lis 2022

Sigurnosne zalihe su dodatne zalihe pohranjene u skladištu kako bi se riješile nepredviđene situacije povezane s promjenama u potražnji ili kašnjenjima dobavljača. Cilj sigurnosnih zaliha je spriječiti nestašice.

Svi prikazi uskladištenih zaliha pokazuju vrhunce (kada se primi nova roba) i padove (kada se proizvodi otpremaju). To ilustriramo u nastavku:

Grafički prikaz stanja zaliha

Dijagram predstavlja različite razine zaliha u pojednostavljenom obliku
Dijagram predstavlja različite razine zaliha u pojednostavljenom obliku

Za kontrolu varijacija koje potražnja nameće dostupnim zalihama upotrebljavaju se dva ključna koncepta: sigurnosne zalihe (gore definirane) i minimalne radne zalihe.

Operativne, radne ili ciklusne zalihe odnose se na količinu zaliha koja se koristi za pokrivanje potražnje tijekom određenog razdoblja. One ostaju iznad razine sigurnosnih zaliha.

Kada se vaše zalihe spuste prema razini sigurnosnih zaliha, znate da je vrijeme da postavite novu narudžbu dobavljaču (ovo je poznato kao točka ponovne narudžbe).

Kako se izračunavaju sigurnosne zalihe?

Sigurnosne zalihe izračunavaju se prema matematičkim formulama koje kombiniraju različite varijable koje utječu na ovu vrijednost. U svakom slučaju, ovaj proces je postao sve više automatiziran kroz implementaciju softvera s funkcijama za upravljanje zalihama, kao što su sustavi za upravljanje skladištem.

Ipak, standardna metoda je uzeti u obzir sigurnosne zalihe kao postotak radnih zaliha. Taj se postotak utvrđuje na temelju podataka o prodaji i predviđanja prodaje (izračuni predviđanja potražnje).

Da bismo u potpunosti shvatili definiciju sigurnosnih zaliha, pomaže ispitati čimbenike koji na njih utječu:

Fluktuacije potražnje

Čak i ako Vaša tvrtka ima optimiziranu strategiju predviđanja potražnje, potrošnja ponekad može biti nestalna i teško ju je kontrolirati. Danas je volatilnost potražnje uvelike pogoršana tržišnim usponima i padovima, pojavom novih proizvoda i djelovanjem konkurenata, među ostalim elementima.

A tu je i sezonska dostupnost proizvoda, koja također ima izravan učinak na razine zaliha. Varijacija potražnje se, dakle, izračunava pronalaženjem razlike između maksimalne i prosječne prodajne brojke u određenom razdoblju (dakle, zaobilazeći sezonske fluktuacije).

Vrijeme isporuke dobavljača

U logistici, vrijeme isporuke odnosi se na procijenjeno vrijeme koje je dobavljaču potrebno za isporuku robe koju je naručilo skladište. Obično će tvrtka s dobavljačem dogovoriti određeno vrijeme isporuke. Unatoč tome, treba dodati moguće vrijeme kašnjenja, kada sigurnosne zalihe stupaju na scenu.

Na primjer, dobavljač ima prosječno vrijeme isporuke od 10 dana; međutim, vremenski uvjeti su blokirali cestovni promet, a proizvodi kasne 3 dana. Dok se ovaj incident rješava, sigurnosne zalihe moći će zadovoljiti potražnju do trenutka kada roba stigne u skladište i zalihe se mogu nadopuniti.

Razina usluge tvrtke

Razina usluge odnosi se na ispunjavanje zahtjeva i karakterizirana je onim što kupac očekuje od tvrtke. Imati dobru razinu usluge znači da instalacija može isporučiti proizvod koji kupci traže u trenutku kada im je potreban. To je obrnuto od pokazatelja zaliha.

Odluka o tome koju razinu usluge pružiti ovisi o poslovnoj politici tvrtke, vrsti proizvoda i sektoru u kojem tvrtka posluje. Na primjer, u logistici e-trgovine, različita vremena isporuke vrlo su uskog raspona. To je zato što tržište vrši pritisak na tvrtke da imaju iznimnu razinu kvalitete usluge.

Rizik i važnost sigurnosnih zaliha

Skladištenje sigurnosnih zaliha je strategija koja je postala vrlo popularna u logističkom sektoru. Uostalom, nitko ne želi poslovati u neizvjesnoj situaciji, a ove dodatne zalihe pripremaju tvrtku u slučaju nepredviđenih incidenata.

Bilo kako bilo, tradicionalni matematički pristupi za izračunavanje razina zaliha primjenjivali su formule s vrlo ograničenim i donekle krutim varijablama, dok je logističko okruženje samo postalo složenije.

U tom kontekstu, tvrtke pokrivaju rizike povećanjem sigurnosnih zaliha na jedinstven način, što lako dovodi do prevelikih zaliha. Učinci ovog viška zaliha imaju izravan utjecaj na troškove logističkog skladištenja i financijsku situaciju tvrtke.

Višak sigurnosnih zaliha može zauzeti dragocjeni skladišni prostor
Višak sigurnosnih zaliha može zauzeti dragocjeni skladišni prostor

Kako izbjeći višak sigurnosnih zaliha

Pogledajmo neke strategije za držanje razina sigurnosnih zaliha pod kontrolom:

1. Ne prilagođavajte svoje sigurnosne zalihe na jednoličan način

Budući da je volatilnost tržišta stvorila puno složenije scenarije, ove donekle krute metode pokazale su se nepreciznim – nesposobne su prilagoditi sigurnosnu zalihu potražnji koja je različita i iznimno promjenjiva za svaki SKU u instalaciji.

U ovoj situaciji, cilj je doći do kombinirane formule koja uzima u obzir sve varijable. Kada imate tisuće SKU-ova u svojoj instalaciji, što postaje trend, možete se zapitati: kako mogu prilagoditi svoje razine sigurnosnih zaliha da pokriju rizike bez pretjerivanja? Rješenje leži u novim tehnologijama vezanim uz velike podatke u logistici.

Na tržištu ćete pronaći softverske programe koji vam omogućuju obradu goleme količine logističkih podataka i parametara te njihovu upotrebu na način koji je relevantan za donošenje odluka.

Zapravo, ovo je jedna od najznačajnijih aplikacija umjetne inteligencije u logistici; kroz strojno učenje i rudarenje podataka, ovi programi mogu pružiti ključ za izračun prave količine sigurnosnih zaliha i određivanje prioriteta SKU-ova koji su posebno važni za dobrobit poslovanja.

2. Poboljšajte procese i elemente koje možete kontrolirati

Svaki opskrbni lanac suočava se sa stalnom neizvjesnošću i neočekivanim okolnostima na više razina: strategije nabave, predviđanja prodaje, planiranje u suradnji s dobavljačima itd. Razumljivo je željeti visoke razine sigurnosnih zaliha. Na kraju krajeva, to jača poslovanje tvrtke u uvjetima nepredvidljivosti.

Međutim, mnogi voditelji logistike upadaju u zamku usmjeravajući svoje napore na točne proračune predviđanja potražnje dok nastavljaju raditi s visokim razinama sigurnosnih zaliha „za svaki slučaj”. U tom smislu, puno je učinkovitije usmjeriti pozornost na varijable koje se mogu kontrolirati iznutra.

Na primjer, skraćivanje internog vremena isporuke pomaže smanjiti cikluse, ograničiti izgubljeno vrijeme i eliminirati udvostručene zadatke. Skladište je prirodan izvor optimizacije jer rukovanje materijalima obično oduzima puno vremena, a organizacija možda nije na visini.

Kako bi ublažile ta neučinkovita žarišna mjesta, mnoge su tvrtke odlučile automatizirati procese u instalaciji ili implementirati softver za upravljanje skladištem kako bi iskorijenile pogreške i pojednostavile operacije.

Automatizacija transporta tereta omogućuje skraćivanje vremena isporuke i poboljšava izračune sigurnosnih zaliha
Automatizacija transporta tereta omogućuje skraćivanje vremena isporuke i poboljšava izračune sigurnosnih zaliha

3. Kontrolirajte svoje razine zaliha pomoću softvera za upravljanje skladištem

Povremeno dolazi do nestašica zaliha jer je upravljanje informacijama o zalihama tvrtke pogrešno. Na primjer, neravnoteže između podataka u zapisima i onoga što je stvarno pohranjeno u instalaciji glavni su izvor glavobolje voditelje logistike.

Stoga je uloga sustava upravljanja skladištem temeljna za preciznu kontrolu zaliha i osiguranje odgovarajućih razina sigurnosnih zaliha: ni previsokih ni preniskih.

Mecaluxov softver Easy WMS omogućuje vam da:

  • ograničite ljudsku pogrešku i dobijete potpuno točne informacije o registriranim podacima o zalihama i lokaciji proizvoda u vašoj instalaciji.
  • vodite evidenciju povijesti koja olakšava izračun procjena kao i učenje za budućnost
  • provodite iscrpnu kontrolu zaliha koja prikazuje stvarno potrebnu količinu sigurnosnih zaliha zahvaljujući svojoj klasifikaciji, na temelju logističkih parametara
  • otkrijete incidente u vremenu i rasporedu obavijesti za slanje novih narudžbi.

Tradicionalna politika zaliha polazila je od prilično krute premise u kojoj su se izračuni zaliha obavljali primjenom ograničenih varijabli. Fleksibilnost u organizaciji skladišta i upravljanju zalihama aduti su u današnjem scenariju logistike. Mislite li da imate previše sigurnosnih zaliha? Obratite nam se – zajedno ćemo pronaći rješenje prilagođeno vašim potrebama.