
Što je to upravljanje zalihama? Ovladavanje ovom skladišnom znanošću
Upravljanje zalihama pokriva sve operacije uključene u regulaciju protoka robe ili proizvoda unutar tvrtke. Ono osigurava da se troškovi održavanja zaliha svedu na minimum bez ometanja korisničke službe.
Politike upravljanja zalihama na razini tvrtke odgovaraju na pitanja poput: koja je idealna razina zaliha za svaki SKU? Kada je potrebno poslati nalog za nadopunu zaliha? Koju količinu zaliha treba kupiti?
Područje upravljanja zalihama koje se tiče skladišnog poslovanja pokriva zadatke kao što su dodjela lokacija, sljedivost zaliha ili metode upravljanja zalihama (kao što su FIFO, FEFO ili LIFO), između ostalog. Usredotočit ćemo se na ovo specifično pitanje upravljanja zalihama u cijelom našem članku.
Razlike između kontrole zaliha, upravljanja zalihama i optimizacije zaliha
U ekosustavu upravljanja skladištem, koncepti kontrole zaliha, upravljanja i optimizacije međusobno su povezani i, posljedično, ponekad se postavljaju pitanja o tome što svaki podrazumijeva:
- Zamislite da je kontrola zaliha detaljna fotografija zaliha u skladištu. Ona sadrži sve podatke o količini, obilježjima i lokaciji. Pouzdan registar temeljan je za sprječavanje pogrešaka u skladišnim aktivnostima.
- Upravljanje zalihama u skladištu odnosi se na to kako su svi tokovi materijala organizirani u skladištu. Proširuje se na radnje kao što su dodjela lokacija, praćenje zaliha, organizacija stavki za nadopunu ili sustavi kretanja robe kao što su FIFO, FEFO ili LIFO, između ostalih.
- Optimizacija zaliha: uključuje zadatke usmjerene na poboljšanje produktivnosti pohranjenih zaliha. Na primjer, uz pomoć specijaliziranog softvera možete analizirati skladišnu evidenciju kako biste poboljšali raspoređivanje ili plasman proizvoda. Također možete izraditi toplinske karte koje otkrivaju neučinkovitosti i tako uklanjaju uska grla.
Softverski programi nastoje postići ciljeve koji okružuju svaki koncept. Općenito govoreći, sustavi upravljanja skladištem imaju funkcije koje pomažu u različitim povezanim zadacima. Te detalje ćemo razmotriti nešto kasnije.

Koji su ciljevi upravljanja zalihama?
Cilj upravljanja zalihama je pronaći ravnotežu između sljedećih čimbenika:
Učinkovita prilagodba razine zaliha potražnji
Zalihe u skladištu izračunavaju se na temelju predviđene potražnje. Dakle, zalihe se neće ponašati isto u jednom sektoru gdje je potrošnja proizvoda prilično stabilna u usporedbi s drugim sektorom duboko oblikovanim sezonskim promjenama.
Unutar iskorištavanja velikih podataka u vašem opskrbnom lancu, disciplina poznata kao predviđanje potražnje daje sofisticirana predviđanja potražnje na temelju podataka o prodaji, tržišnih trendova, konkurenata i drugih ekonomskih pokazatelja.
Osiguravanje dobre razine usluge
Preneseno na upravljanje zalihama, razina usluge bila bi: sposobnost skladišta da locira SKU, zapakira ga, otpremi i isporuči s vrhunskom točnošću, u savršenom stanju i u kratkom roku. U tom pogledu uvijek se mora uspostaviti ravnoteža kako pružanje bolje usluge ne bi neproporcionalno povećalo troškove skladištenja.
Procvat višekanalne logistike i hiperpovezanost logistike 4.0 doveli su do visokih očekivanja potrošača, posebno onih koji kupuju proizvode putem interneta. To je vidljivo i u uslugama koje se pružaju krajnjim kupcima i trgovcima na malo: potrošači sve manje toleriraju nestašice zaliha te se bez oklijevanja obraćaju konkurenciji ako ne pronađu proizvod koji žele u savršenom stanju.
Ograničavanje troškova skladištenja zaliha
Ključ sve raširenije upotrebe strategija kao što su cross-docking ili sustava „točno na vrijeme” jeste pad mrtvih zaliha u skladištu. Pokušaj ograničavanja zaliha bez smanjenja razine usluge glavni je cilj skladišne logistike.
Kako bi se postigao ovaj cilj, često se biraju rješenja za poboljšanje ukupne učinkovitosti skladišta, kao što je automatizacija stabilnih i ponavljajućih procesa, organizacija robe prema rotaciji zaliha ili optimizacija zadataka komisioniranja pomoću WMS-a.
Izazovi koji utječu na upravljanje zalihama u skladištu
Evolucija opskrbnog lanca stvara nove situacije za skladišta koje imaju utjecaj na upravljanje zalihama.
Proliferacija SKU-ova, odnosno rast broja uskladištenih skladišnih jedinica
Povećanje broja SKU-ova komplicira optimizaciju zaliha. Zbog toga je nužno održavati vrlo raznoliku i stalno različitu minimalnu zalihu u skladištu. Taj je fenomen poznat kao proliferacija SKU-ova.
Na primjer, kozmetička tvrtka ima pet različitih varijanti (SKU-ova) šampona prilagođenih različitim tipovima kose i s različitim mirisima. Ubrzo nakon toga odlučuje plasirati još pet SKU-ova usmjerenih na muškarce, što ukupno iznosi 10 SKU-ova. Osim toga, procjenjujući potrebe potrošača, nudi inačicu proizvoda u putnoj veličini, što znači da sada postoji 20 SKU-ova kojima se mora rukovati.
SKU-ovi počinju rasti kako se proizvodi dodaju u portfelj tvrtke, a najmanje svakog od njih potrebno je držati na zalihama kako bi se zadovoljila potražnja.

Sljedivost zaliha
Djelomično povezano s prethodnom točkom, sljedivost tokova materijala u skladištu ključna je za pouzdanu kontrolu zaliha. Zahvaljujući tome, sprječava pogreške u komisioniranju ili pripremi narudžbe te u lociranju robe.
To može stvarno zakomplicirati radni kapacitet skladišta. Iz tog razloga, vrlo složeni popisi zaliha zahtijevaju sustave kodiranja koji ih automatski i točno klasificiraju i bilježe. Upotreba radiofrekvencijskih rješenja umjesto papirologije trend je koji se danas ukorijenio u većini srednjih do velikih skladišta.
Nagle promjene u potražnji
Kada dođe do promjena u potražnji, to stvara sve veći pritisak na fleksibilnost skladišnog poslovanja i odziv. Konkretno, to je ilustrirano u načinu na koji funkcionira e-trgovina: krajnji se kupac vodi modnim hirovima i trendovima koje je teško predvidjeti. Još jedan primjer sektora koji se neprestano suočava s ovim izazovom su distribucijski centri koji se moraju prilagoditi proizvodima vlastitih kupaca.
S druge strane, sezonske promjene također mogu predstavljati izazov za upravljanje zalihama jer mogu značiti da je skladište preplavljeno robom u određeno doba godine, kao što je bio slučaj s francuskom tvrtkom Schaal Chocolatier prije nego što je poduzela projekt automatizacije s Mecaluxom.
Radi li WMS kao sustav za upravljanje zalihama?
Uz izazove koji dovode u pitanje učinkovitost upravljanja zalihama u skladištu, razvijen je specijalizirani softver koji može uspješno rješavati tako složene probleme. Kao takvi, sustavi za upravljanje skladištem poput Easy WMS-a tvrtke Mecalux imaju funkcionalnosti usmjerene na upravljanje zalihama, na primjer:
- upravljanje prema lokaciji: WMS optimizira proces dodjele lokacija za robu i omogućuje vam upravljanje kaotičnim skladišnim sustavom kako biste poboljšali učinkovitost i povećali skladišni prostor.
- grafički prikaz vašeg skladišta i njegovih zaliha: ovo digitalno mapiranje lokacija skladišta pomaže u stvaranju i modificiranju zaliha, blokiranju lokacija ili označavanju popunjenih na agilan, ali intuitivan način.
- stalnu kontrolu zaliha: bilježenje zaliha u stvarnom vremenu omogućuje potpunu kontrolu nad raspoloživim skladišnim zalihama i točnim lokacijama ovih proizvoda.
- izvješća i statistiku: WMS vodi evidenciju i također prikazuje KPI za upravljanje zalihama kako bi analizirao podatke i otkrio prilike za poboljšanje.
Upravljanje skladišnim zalihama je precizna znanost koju je moguće savladati samo uz pomoć snažnog WMS-a. Ako želite otkriti više o funkcijama Easy WMS-a vezanim uz upravljanje zalihama i kako organizirati ostale operacije u vašem skladištu, obratite nam se i mi ćemo vam pružiti personaliziranu demonstraciju.