Vrste inventura u logistici: podjela i primjena

07 ožu 2023

Postoje različite vrste inventure u logistici, a mogu se kategorizirati prema različitim varijablama, kao što je učestalost kojom se provode ili SKU-ovi uključeni u svako brojanje.

Dakle, koja je svrha inventura? Zahvaljujući kontroli zaliha, moguće je otkriti pogreške i probleme s logistikom, na primjer, pogreške u označivanju, neravnoteže u broju SKU-ova i pogreške pri odabiru, između ostalog.

No koje su različite vrste inventura i kako ih možemo podijeliti? Koje će vrste inventura najbolje zadovoljiti svaku potrebu i scenarij? Sve ćemo to razjasniti u ovom članku, analizirajući različite vrste inventura prema poreznom razdoblju, vrsti proizvoda i funkciji. 

Inventura prema poreznom razdoblju

Ove inventure odnose se na vrijeme u kojem su provedeni u odnosu na fiskalnu godinu tvrtke. 

  • Početna inventura: provodi se na početku obračunskog razdoblja i prije kupnje dodatnih zaliha ili prodaje. 
  • Završna inventura: provodi se na kraju fiskalne godine ili na kraju svake godine kako bi se saznali resursi i/ili roba dobivena nakon obavljanja svih poslovnih operacija. 

Završna inventura financijske godine određuje početnu inventuru sljedećeg poreznog razdoblja.

Inventura prema učestalosti

Uzimajući u obzir redovitost kojom se obavlja, možemo odrediti 4 vrste inventura. 

  • Godišnja inventura: provodi se jednom godišnje radi potvrde rezultata u knjigovodstvenim evidencijama.
  • Periodična inventura: provodi se nekoliko puta godišnje u unaprijed zakazanim intervalima; sastoji se od prebrojavanja svih pohranjenih SKU-ova.
  • Ciklusi prebrojavanja (ili ciklička inventura): temelji se na izvođenju redovitih ciklusa prebrojavanja različitih grupa SKU-ova. Za razliku od periodične inventure, ova vrsta daje prioritet brojanju određenih SKU-ova u odnosu na druge (ovisno o njihovoj vrijednosti, prometu, datumu isteka itd.). 
  • Stalna inventura (također poznata kao inventura u stvarnom vremenu): kontinuirano se ažurira, registrira ulaz i izlaz svake stavke, odražavajući stvarnu zalihu dostupnu u stvarnom vremenu. To je vrsta inventure koja potiče Logistiku 4.0, s digitalnim upravljanjem informacijama putem sustava za upravljanje skladištem (WMS) i implementacijom automatiziranih sustava za skladištenje i preuzimanje (AS/RS).

Svaka će tvrtka odrediti učestalost kojom će provoditi inventuru na temelju svojih potreba i resursa.

Automatizirana skladišta održavaju inventure trajno ažurnim i bez pogrešaka

Inventura prema vrsti proizvoda

Inventure također mogu ovisiti o vrsti uskladištenog proizvoda. Prema tome, možemo razlikovati dolje navedene vrste inventura. 

  • Inventura sirovina: utvrđuje raspoložive zalihe sirovina koje se koriste za proizvodnju konačnog proizvoda. 
  • Inventura tvorničkih zaliha: registrira sve materijale korištene u proizvodnom procesu koji se zbog svoje prirode ne mogu točno kvantificirati (npr. matice i vijci ili boja).
  • Inventura proizvoda u procesu proizvodnje: uključuje poluproizvode, odnosno one koji su još u procesu proizvodnje. 
  • Inventura gotovih proizvoda: prebrojava već gotove proizvode dostupne za kupnju. 
  • Inventura robe: vrši popis zaliha robe kupljene za kasniju prodaju, bez ikakvih izmjena na njoj.

Kao što vidimo, vrsta proizvoda uvjetovat će izbor skladišnog sustava načinom na koji se svaka operacija provodi, uključujući i vrstu inventure. 

Inventura prema funkciji

Određene vrste inventura mogu se podijeliti prema funkciji koja im je dodijeljena. U tom smislu možemo razlikovati dolje navedene vrste inventure. 

  • Inventura u prijevozu: kvantificira proizvode i materijale na putu do skladišta ili one koji su naručeni od dobavljača. Ponekad, u situacijama kada su tokovi robe spori, proizvodi se moraju premještati na velike udaljenosti ili roba mora proći kroz različite karike u opskrbnom lancu, zalihe u prijevozu mogu premašiti uskladištene zalihe.
  • Inventura sigurnosnih zaliha (ili inventura rezervnih zaliha): bilježi proizvode i sirovine koje tvrtka ima pri ruci kako bi ublažila sve probleme u proizvodnom procesu, kašnjenja dobavljača ili neočekivana povećanja potražnje. Ova vrsta inventure predstavlja sigurnosne zalihe tvrtke, čija je svrha izbjegavanje nestašice.
  • Sezonska inventura: uzima u obzir SKU-ove pohranjene kako bi se zadovoljile buduće potražnje koje su potpuno predvidljive i obično sezonske. Ta predvidljivost je ono što razlikuje ovu vrstu od inventure sigurnosnih zaliha, čiji je cilj pokrivanje neočekivanih događaja.
  • Inventura za razdvajanje zaliha: primjenjuje se za odvajanje zaliha potrebnih za dva proizvodna procesa s različitim stopama proizvodnje. Tako se svaki proces odvija samostalno i s određenom količinom robe.

Svaka vrsta inventure ispunjava određenu funkciju dok zadovoljava određenu logističku potrebu, na primjer, za opskrbu proizvodnje, primanje robe od dobavljača ili suočavanje s porastom potražnje.

Inventura sigurnosnih zaliha smanjuje mogućnost nestanka zaliha

Druge vrste inventure

Postoji nekoliko drugih vrsta inventura koje treba uzeti u obzir. 

  • Inventura redovnih ili cikličkih zaliha: bilježi SKU-ove potrebne za zadovoljenje potražnje tijekom nadopune.
  • Inventura mrtvih zaliha: pokriva SKU-ove koji se iz nekog razloga (istek roka, kvarenje, lom itd.) ne mogu prodati. Ova vrsta inventure uvijek rezultira gubicima. 
  • Raspoloživi inventar: uključuje proizvode koji su dostupni kada je potrebno, bilo za prodaju ili za opskrbu proizvodnje. 
  • Inventura u liniji: uključuje SKU-ove koji će uskoro ući u proizvodnu liniju.
  • Inventura karantene: odražava SKU-ove koji se moraju pohraniti na određeno vrijeme prije nego što se mogu upotrebljavati. 
  • Fizički inventura: sastoji se od ručnog prebrojavanja jednog po jednog SKU-a za evidentiranje.

Osim različitih vrsta dostupnih opcija inventura, važno je uzeti u obzir prirodu tvrtke i poslovni model.

Koju vrstu inventure trebam primjenjivati?

Primjena jedne vrste inventure u odnosu na drugu ovisit će o potrebama vaše tvrtke i resursima koje ima na raspolaganju za njihovu provedbu. 

Stoga je prije odluke o tome koju vrstu inventure izvršiti bitno analizirati niz aspekata, kao što su cilj inventure, vrsta pohranjenih SKU-ova, poslovna aktivnost i specifična dinamika njezinih operacija. 

U skladištu s nekoliko SKU-ova i vrlo malim tokovima kretanja, na primjer, vjerojatno bi bilo dovoljno provoditi prilično redovite periodične inventure. S druge strane, u objektu s mnogo SKU-ova i pojačanom dnevnom aktivnošću, najbolje bi bilo implementirati stalne inventure kako bi se spriječile pogreške koje utječu na dnevne operacije. 

Sustav upravljanja skladištem optimizira implementaciju različitih vrsta inventura

Optimiziranje učinkovitosti: zajednički cilj za sve vrste inventura 

Ukratko, postoje različite vrste inventura, prema namjeni, učestalosti, vrsti proizvoda i tako dalje. Unatoč tome, sve imaju jedan krajnji cilj na umu: optimizirati skladištenje i upravljanje zalihama kako bi se osigurala najbolja moguća usluga. Iz tog razloga, glavni logistički izazov za svaku tvrtku je odabrati vrstu inventure koja će maksimizirati učinkovitost.

U tom smislu, i unatoč brojnim logističkim potrebama, automatizacija predstavlja stvarnu logističku prednost. Ne samo da povećava kontrolu i točnost, već i optimizira vrijeme potrebno za dovršetak inventure. Implementacija sustava za upravljanje skladištem kao što je Easy WMS jamči automatizaciju raznih vrsta inventura, čineći proces brzim i učinkovitim

Svakako nam se obratite. Jedan od naših stručnih savjetnika pokazat će vam kako vam Easy WMS može pomoći da automatizirate upravljanje zalihama, povećavajući njegovu učinkovitost kako biste unaprijedili svoje poslovanje.