
Opskrbni lanac: što je to? Definicija i razlike u odnosu na logistiku
Opskrbni lanac je proces generiran od trenutka kada korisnik pošalje narudžbu do trenutka kada je proizvod ili usluga isporučena i naplaćena. Dakle, opskrbni lanac obuhvaća planiranje, izvođenje i kontrolu svih aktivnosti vezanih uz tokove materijala i informacija. Proteže se od kupnje sirovina do konačne isporuke robe kupcu, uključujući međuobradu robe.
Kao posljedica toga, opskrbni lanac može se definirati kao skup koraka i mreža koje se odvijaju od nastanka proizvoda do njegova dolaska u ruke krajnjeg kupca. Ovaj lanac čine različiti dobavljači i tvrtke čija je uloga opskrbiti sljedeću kariku.
Danas su opskrbni lanci izuzetno složeni zbog internacionalizacije, povećanja vrsta tokova i promjena u ukupnim modelima potrošnje.
Faze opskrbnog lanca
Opskrbni lanac sastoji se od tri glavne faze:
- Nabava se odnosi na to kako, gdje i kada se nabavljaju i dobavljaju sirovine za proizvodnju proizvoda.
- Proizvodnja obuhvaća preradu sirovina koja rezultira gotovim proizvodima.
- Distribucija uključuje aktivnosti koje omogućuju da roba stigne na konačno odredište. To se postiže mrežom distributera, skladišta, fizičkih prodavaonica i/ili internetskih platformi (u slučaju e-trgovine).
Opskrbni lanac poznat je i kao lanac vrijednosti budući da proizvodi stječu veću vrijednost kako napreduju kroz njegove karike. Jedan od glavnih čvorova koji podupiru ovaj lanac je skladište, kao što se vidi u našem članku o logistici skladištenja.

Razlike između opskrbnog lanca i logistike
Vidjeli smo definiciju opskrbnog lanca, ali: što je to logistika? I u kojem je odnosu s opskrbnim lancem? Općenito govoreći, opskrbni lanac odnosi se na cjelokupan tok proizvoda sve do njegove prodaje. Logistika je, pak, dio opskrbnog lanca. To je disciplina koja se bavi skladištenjem, transportom i distribucijom proizvoda.
Kao takva, logistika je poslovna grana koja osigurava da ispravan proizvod stigne na naznačeno odredište do određenog vremena, u pravim količinama te uz traženu cijenu i kvalitetu – uvijek u skladu s uvjetima prethodno dogovorenim s kupcem.
Uzmimo jednostavan primjer trgovine namještajem: logistika ove tvrtke bila bi usmjerena na nabavu različitih vrsta i modela namještaja za izlaganje u prostorijama, kao i komada koje naručuju kupci.
Oni će biti pohranjeni u skladištu do transporta. Voditelj logistike u trgovini osmislit će rute dostave namještaja, imajući u vidu poslove montaže koji se obavljaju nakon isporuke krajnjem kupcu.
Međutim, lanac opskrbe namještajem pokriva sve faze kroz koje je proizvod prošao, sve od sječe drva, njegove obrade u ploče i dijelove u tvornici namještaja, njegove naknadne distribucije do prodajnih mjesta i njegova konačnog transporta do kupčeva doma.
Tablica u nastavku prikazuje razlike između logistike i opskrbnog lanca:
Razlika | Upravljanje opskrbnim lancem | Upravljanje logistikom |
---|---|---|
Definicija | Cjelokupni proces opskrbe proizvodom. Odnosi se na suradnju između proizvođača, dobavljača, distributera, poslovnih partnera i potrošača. | Dio opskrbnog lanca koji obuhvaća upravljanje skladištem te unutarnjim i vanjskim transportnim tokovima, od opskrbe do konačne isporuke |
Ciljevi | Ostvarite maksimalnu tržišnu konkurentnost i optimizirajte profit. | Postignite zadovoljstvo kupaca kroz savršeno upravljanje narudžbama. |
Uključene tvrtke | Općenito govoreći, različite organizacije sudjeluju u jednom opskrbnom lancu. | Time se u potpunosti može upravljati preko same tvrtke. |
Odnos između to dvoje | Opskrbni lanac odnosi se na kompletan ekosustav, na skup procesa kroz koje proizvod prolazi. | Logistika je podskup operacija koje čine dio većeg opskrbnog lanca. |
Uključena poslovna područja | Razvoj proizvoda, kontrola kvalitete, usluge korisnicima i logističke aktivnosti, između ostalog | Prvenstveno skladištenje, transport i upravljanje zalihama |
Trendovi opskrbnog lanca 4.0
Opskrbni lanci pomiču se prema logističkom okruženju koje je brže i fleksibilnije, personalizirano, preciznije i učinkovitije. Kao što smo objasnili u našem članku o Logistici 4.0, nove digitalne tehnologije i automatizacija oblikuju novi model opskrbnog lanca. Dakle, koji elementi definiraju koncept opskrbnog lanca 4.0?
1. Potreba za tehnologijom za prikupljanje i upravljanje podacima
S opsežnijim i složenijim opskrbnim lancima, upravljanje informacijama postalo je ključno kako bi se moglo nositi sa zahtjevima tržišta. U tom smislu, ključno je osigurati:
- preciznost podataka u upravljanju zalihama: sa sve većim brojem uskladištenih SKU-ova, točni podaci o zalihama omogućuju vam ne samo da maksimalno povećate zalihe u svojoj instalaciji, već i jamčite visoku razinu usluge, izbjegavajući one neželjene nedostatke proizvoda. To se postiže zahvaljujući softveru za upravljanje skladištem koji olakšava kontrolu zaliha.
- sljedivost robe: u navigaciji kroz globalne opskrbne lance, logistička sljedivost se pokazala kao izniman kontrolni alat za upravljanje unutarnjim i vanjskim tokovima materijala. Održavanje sustava sljedivosti moguće je samo zahvaljujući tehnologiji označavanja s crtičnim kodovima ili RFID oznakama, uređajima za snimanje podataka i softveru koji upravlja informacijama koje se dijele duž opskrbnog lanca.
- iscrpno praćenje KPI-ja: programi kao što je Mecaluxov softver za analitiku opskrbnog lanca omogućuju vam praćenje svih aktivnosti koje se odvijaju u instalaciji i njihov odnos s ostalim karikama u opskrbnom lancu. Time se osigurava da te operacije ne ometaju intralogističke tokove.
2. Povećana integracija između različitih sudionika u opskrbnom lancu
Strategija odabira partnera u opskrbnom lancu sve je više usmjerena na uklanjanje prepreka između dobavljača i uspostavljanje odnosa temeljenih na suradnji.
To se postiže standardizacijom procesa i zajedničkim planiranjem aktivnosti. Upotreba naprednog softvera za upravljanje podacima ključna je kako bismo prestali poslovati odvojeno i pristupili opskrbnom lancu iz sveukupne perspektive.

3. Strategije automatizacije procesa za poboljšanu preciznost i brzinu
Industrijska automatizacija implementirana u proizvodnji i operacijama obrade proizvoda ušla je u opskrbni lanac i prisutna je u raznim područjima logistike.
- Upravljanje aktivnostima u instalaciji: sustavi za upravljanje skladištem olakšali su organizaciju aktivnosti i raspoloživog inventara u sve složenijim objektima. U tom smislu, oni igraju značajnu ulogu u optimizaciji zadataka pripreme narudžbe, zajedno s uređajima kao što su alati za glasovni odabir i biranje pomoću svjetla (engl. pick to light). Sve je to povećalo omjere komisioniranja po satu i po operateru te praktički eliminiralo sve pogreške.
- Automatizirani prijevoz tereta u intralogističkim procesima: projekti automatizacije često su usredotočeni na kretanje robe, s obzirom na velike prednosti koje automatizacija donosi ovim operacijama. Zapravo, danas robotizirana skladišta upotrebljavaju sve vrste automatiziranih sustava kako bi ubrzala protok robe i poboljšali sigurnost u instalacijama.
- Upravljanje transportnim rutama: softver za upravljanje voznim parkom ključan je za koordinaciju distribucije robe kroz različite čvorove u opskrbnom lancu. Ovi sustavi omogućuju vam organiziranje ruta na temelju logističkih parametara (datumi isporuke, na primjer) i također uključuju strategije kao što su konsolidacija robe i zbirni promet.
Učinkovito upravljanje opskrbnim lancem nezamislivo je bez optimizacije logističkih operacija tvrtki. Kao što smo vidjeli, ova su dva koncepta međusobno povezana više nego ikad, a njihovi ciljevi moraju biti usklađeni kako bi doprinijeli poslovnoj profitabilnosti. Mi u Mecaluxu možemo vam pomoći da odredite i postignete svoje logističke ciljeve sa stajališta upravljanja skladištem: slobodno nam se obratite.