Inovacije u logistici: 5 stvarnih primjera

02 velj 2023

Koncept inovacije u logistici temeljan je kada se radi o ispunjavanju dva najvažnija cilja opskrbnog lanca: osigurati najbolju korisničku uslugu i smanjiti operativne troškove. 

Logistika je jedan od središnjih stupova svake tvrtke, a njezino optimiziranje ključno je za održavanje visoke konkurentnosti. U ovoj potrazi za stalnim poboljšanjem, postoji tendencija stalnog obnavljanja njihovih procesa, ponekad kroz tehnologiju, ponekad pomoću logističkih strategija koje zadovoljavaju potrebe bilo kojeg poslovanja.

Posljednjih se godina logistika također prilagodila gospodarskim, društvenim i tehnološkim promjenama koje mijenjaju našu svakodnevnu rutinu. Pojava Industrije 4.0 uzrokovala je dodatno poboljšanje logistike, s ciljem bolje distribucije, povećane učinkovitosti u procesima skladištenja i pripreme narudžbi te kraćih rokova isporuke.

Mecaluxovo veliko iskustvo u projektiranju i pokretanju objekata svih vrsta omogućilo nam je da dođemo do inovativnih rješenja za klijente sa složenim potrebama koje se ne mogu zadovoljiti uobičajenim metodama. U ovom članku sakupili smo neke primjere inovacija u logističkim projektima u kojima smo sudjelovali posljednjih godina. Možete ih pogledati u nastavku.

Hayat Kimya: jedno od najviših samonosivih regalnih skladišta u Europi

 

Inovacija uključuje prihvaćanje logističkih izazova, kao što je podizanje jednog od najvećih automatiziranih samonosivih regalnih skladišta na europskom kontinentu. To je slučaj s objektom koji je naša tvrtka izgradila za Hayat Kimya u lzmitu u Turskoj. Složenost projekta bila je dodatno komplicirana zbog visokog rizika od potresa budući da grad leži na početnoj točki Sjevernoanatolijskog rasjeda, seizmičkog područja koje čini većinu Turske. 

Hayat Kimya, vodeći proizvođač na tržištu robe široke potrošnje, trebao je centralizirati svoju robu koja je bila raspoređena po raznim skladištima u jedan logistički kompleks. To bi im omogućilo da zadovolje porast proizvodnje i smanje troškove prijevoza robe kako bi se učinkovitije i u što kraćem roku zadovoljila rastuća potražnja.

Naša se tvrtka suočila s ogromnim izazovom jer je dobila zadatak izgraditi objekt kapaciteta 160 000 paleta na lokaciji s vrlo visokim seizmičkim rizikom. Dakle, kako smo to učinili? Projektiranjem i izgradnjom samonosivog regalnog skladišta s mjerama koje daleko premašuju one konvencionalnih skladišta: 120 m duljine, 105 m širine i 46 m visine. To ga je učinilo prekretnicom u građevinskoj industriji budući da je to jedan od najviših samonosivih regalnih skladišta u Europi, a uz to se nalazi u seizmičkom području.

Skladište se zbog svojih specifičnih obilježja nije moglo graditi sa standardnim hladno oblikovanim profilima. Niti je bilo moguće postaviti standardnu konstrukciju od toplo valjanih profila jer je ovaj objekt zahtijevao izuzetno preciznu montažu. Rješenje? Kombinacija obje vrste gradnje. Uz to, s obzirom na visoku seizmičku opasnost područja, upotrijebljeno je više od 11 000 tona protupotresnog čelika za armiranje. Ovo rješenje može apsorbirati sve horizontalne dinamičke sile, uglavnom one u uzdužnom smjeru, koje čine najmanje krut dio regala. 

Rezultat je ogromno samonosivo regalno skladište s regalima dvostruke dubine koji su automatski povezani s proizvodnim linijama pomoću četiri tunela. Svaki dan prosječno 6500 paleta uđe u pogon, s maksimumom od 400 paleta/sat.

Gioseppo: smanjenje utjecaja na okoliš bez gubitka skladišnog kapaciteta

Skladište tvrtke Gioseppo izgrađeno je ispod određene visine kako bi se smanjio utjecaj na krajolik

Gioseppo, tvrtka specijalizirana za dizajn i prodaju obuće u više od 60 zemalja, trebala je novi pogon za skladištenje do dva milijuna pari obuće. Tehnički tim naše tvrtke našao se pred zagonetkom: budući skladišni prostor nalazio se u obalnom pojasu sa strogim ekološkim propisima pri čemu veličina objekta nije smjela prelaziti određenu visinu. Zahtjevi za logističku inovaciju bili su jasni: povećati visinu, a time i skladišni kapacitet, uz minimaliziranje utjecaja na lokalni krajolik. 

Dakle, ako se ne može graditi u visinu, treba kopati ispod površine. Naša tvrtka iskopala je jamu duboku 6 m u kojoj je izgradila samonosivo regalno skladište AS/RS, visoko 18,5 m, dugačko 79 m i široko 21,5 m. To je omogućilo optimizaciju visine kako bi se dobio najveći mogući kapacitet skladištenja i, istovremeno, ublažio utjecaj na okoliš, čime se očuvao imidž tvrtke Gioseppo.

Cosmopak: jedan prolaz, dvije temperature, tri tovarne jedinice i tri vrste proizvoda

Cosmopak upravlja iznimno raznolikom robom u tri tovarne jedinice i na dvije temperature u jednom skladišnom prolazu

Kako uskladištiti tri vrste proizvoda na dvije različite temperature u jednom skladišnom prostoru? Cosmopak, tvrtka specijalizirana za prodaju kozmetike, može se pohvaliti proizvodnim centrom u Ovaru, u sjevernom Portugalu, gdje proizvodi proizvode za cijelu Europu. 

Nedavno je tvrtka otvorila nove proizvodne linije kako bi odgovorila na povećanu potražnju. U skladu s tim, morala je ažurirati i modernizirati svoje skladište. Problem? Novi objekt morao je biti postavljen uz proizvodne trake, na vrlo ograničenom prostoru koji se nije mogao proširiti jer se nalazi pokraj željezničkih tračnica.

Promjena lokacije logističkog centra i proizvodnog pogona nije bila ekonomski isplativa pa je jedino rješenje bilo maksimalno iskoristiti svaki pedalj raspoloživog zemljišta. Osim toga, skladište je moralo skladištiti gotove proizvode, poluproizvode i sirovine u paletama, velikim vrećama i (srednjim kontejnerima za rasuti teret (engl. intermediate bulk containers, IBC) na sobnoj i rashlađenoj temperaturi. To jest, jedan prolaz trebao je skladištiti tri vrste proizvoda u tri različite tovarne jedinice i na dvije temperature (sobnoj i hlađenoj). Zanimljiv podvig.

Kako bismo ispunili Cosmopakove logističke zahtjeve, naša je tvrtka odlučila izgraditi svestrano automatizirano skladište dugo 148 m koje se proteže cijelom dužinom prostora. Posebnosti ovog objekta su njegov jedan skladišni prolaz i njegova povezanost s proizvodnjom preko ulaznih točaka na tri različite razine na jednoj strani skladišta. Ovakvim postavljanjem i neugradnjom transportnog sustava na jednom kraju objekta optimizirana je duljina skladišnog prolaza. 

Easy WMS, Mecaluxov sustav za upravljanje skladištem, igra glavnu ulogu pri organiziranju robe: odlučuje gdje postaviti svaku paletu ovisno o tome radi li se o sirovini, poluproizvodu ili gotovom proizvodu te o razini potražnje i posebnim obilježjima.

Espace des Marques: udaljena instalacija WMS-a usred karantene i restriktivnih mjera

Espace des Marques je implementirao Easy WMS tijekom krize izazvane bolešću COVID-19

Internetska trgovina odjeće i obuće Espace des Marques nedavno je otvorila dva distribucijska centra u Francuskoj opremljena regalima za palete i regalima za komisioniranje na skladišnim podestima, a oba nadzire naš sustav za upravljanje skladištem Easy WMS. Međutim, pokretanje ovih objekata nije bilo jednostavno kao što se očekivalo.

Neposredno nakon što je prvo skladište završeno, a Easy WMS trebao biti instaliran u drugom, izbila je pandemija COVID-19. Suočeni s takvim nepredviđenim scenarijem, u kojem su restriktivne mjere zabranile bilo kakvu nebitnu aktivnost, činilo se lakšim jednostavno odgoditi pokretanje objekta. Ali to nije bio slučaj. 

Potaknuta izvrsnim rezultatima postignutim s Easy WMS-om u svom prvom objektu i stalno rastućom internetskom prodajom, tvrtka Espace des Marques odlučila je nastaviti s instalacijom, doduše potpuno na daljinu kako bi se pridržavala zdravstvenih mjera koje je usvojila Vlada i zaštitila svoje zaposlenike. 

Unatoč svim tim nedaćama, projekt je polučio uspjeh bez presedana za obje tvrtke, koje su radile zajedno putem interneta na 700 km udaljenosti. U samo dva tjedna radnici tvrtke Espace des Marques bili su spremni učinkovito se koristiti Easy WMS-om. 

Protok je bio bolji od očekivanog tijekom karantene: sa samo 20 zaposlenika, oba su pogona radila sinkronizirano isporučujući u prosjeku 1600 narudžbi dnevno, što je broj gotovo tri puta veći od broja narudžbi koje su slali prije.

Sokpol: spajanje skladišnog i proizvodnog prostora, odvojenih ulicom

Natkriveni nadvožnjak koji povezuje Sokpolovo skladište s proizvodnim centrom u Poljskoj

Sokpol je poljski proizvođač sokova, bezalkoholnih pića i voćnih pirea za veći dio Europe i SAD-a. Njihov proizvodni pogon, strateški smješten u južnoj Poljskoj kako bi se olakšala distribucija robe diljem Europe, znatno je povećao obujam proizvodnje, što je preopteretilo skladište gotovih proizvoda. 

Tvrtka je kupila zemljište u blizini proizvodnog centra kako bi izgradila novi automatizirani pogon, a jedini nedostatak bila je prometna ulica koja se nalazi između novog skladišta i starog centra. Cilj naše tvrtke bio je automatizirati kretanje robe između dva objekta, prevladavajući prepreku koja ih razdvaja. 

Da bismo to učinili, izgradili smo natkriveni nadvožnjak 5 metara iznad zemlje koji spaja proizvodne izlaze s novim skladištem. Unutar nadvožnjaka nalazi se elektrificirani jednotračni krug, agilan transportni sustav velike brzine, do 100 m/min, koji osigurava kontinuirane tokove robe.

Inovirajte: nemojte zaostati

Logistika se razvija zajedno s poslovnim zahtjevima kako bi odgovorila na zahtjeve kupaca, smanjila troškove i poboljšala profitabilnost. 

Mi u Mecaluxu nudimo dokazanu predanost logističkim inovacijama, zadovoljavajući potrebe svakog klijenta i pružajući rješenja za skladištenje najnovije generacije. Ako mislite da je došlo vrijeme da svom opskrbnom lancu date potreban poticaj kako bi bio još učinkovitiji, obratite se Mecaluxu. Ponudit ćemo vam personalizirano, vrhunsko logističko rješenje.