
Što je SKU? Značenje i uporaba u skladištu
SKU-ovi (engl. Stock Keeping Unit codes) odnosno kodovi pojedinačnih artikala u skladištu jedan su od temeljnih elemenata za praćenje i upravljanje zalihama u skladištu. SKU je jedinstveni referentni broj proizvoda koji je registriran u sustavu tvrtke.
Koja obilježja definiraju SKU kodove?
Ovdje ćemo dešifrirati značenje SKU-a ili koda pojedinačnog artikla u skladištu kada je u pitanju upravljanje zalihama:
- Oni identificiraju najmanju prodajnu jedinicu. Na primjer, u tvrtki koja se bavi proizvodnjom obuće, jedan od SKU kodova može biti par bijelih sportskih cipela veličine 41 određenog modela (a ne svaka pojedinačna cipela jer se ne prodaju zasebno).
- SKU je jedinstveni kod koji se obično sastoji od slova i brojeva. U pravilu je iz ovih podataka moguće zaključiti na koji se proizvod odnosi. Međutim, one koje automatski generiraju računalni sustavi nije lako pogoditi. Kao u prethodnom primjeru, vrlo osnovni SKU za par bijelih tenisica veličine 41 model XYZ mogao bi biti DEPOR-XYZ-BLN-41.
- SKU kodove generira ERP tvrtke, a WMS se povezuje s ERP-om i upravlja SKU kodovima u svim skladišnim operacijama.
- Parametri na temelju kojih se stvara SKU određuju se iz atributa proizvoda koji se pohranjuje, a svaka kombinacija rezultira različitim SKU kodom. Bijele tenisice veličine 41 imat će određeni SKU, ali će tenisicama veličine 39 biti dodijeljen drugi kod pojedinačnog artikla.
- Funkcija SKU-ova je zabilježiti karakteristike svakog proizvoda uskladištenog na određenom mjestu. Budući da ovaj kod detaljno predstavlja najmanju pohranjenu jedinicu, kod pojedinačnog artikla omogućuje veću točnost raspoloživog inventara skladišta i bolju sljedivost referenci proizvoda u različitim fazama opskrbnog lanca.
- Ako postoji više jedinica istog SKU-a, one će dijeliti SKU broj jer su identične.
- SKU-ovi se također mogu odnositi na usluge. No, u ovom ćemo se primjeru usredotočiti na njihovu vrijednost za upravljanje skladišnim zalihama.

Koja je razlika između SKU, EAN i UPC kodova?
SKU kodovi u skladištu glavni su ključevi koji otključavaju vrata točne kontrole zaliha. No u praksi se praćenje proizvoda vrši skeniranjem crtičnih kodova koji bilježe svako kretanje zaliha u softveru. Zbog toga se SKU kodovi često miješaju s europskim brojevima proizvoda (engl. European Article Number, EAN) ili univerzalnim kodovima proizvoda (engl. Universal Product Code, UPC) ili se općenito nazivaju „crtičnim kodovima”.
Dakle, što su SKU-ovi u usporedbi s drugim formatima? Kako bismo razjasnili svaku nedoumicu, sljedeća tablica prikazuje glavne razlike između njih:
SKU | Crtični kodovi (UPC, EAN) |
---|---|
Alfanumerički je. | Sastavljen je od niza brojeva. |
Njegova duljina je promjenjiva, iako bi uvijek trebao biti kratak (između 8 i 12 znakova). | 12 znamenki, koje idu uz crtični kod koji se može skenirati. |
Svaka tvrtka može postaviti vlastite parametre prema proizvodima kojima rukuje. | Međunarodni standardi reguliraju način konfiguracije crtičnih kodova. Njima upravlja globalna organizacija pod nazivom GS1. |
Njegova duljina je promjenjiva, iako bi uvijek trebao biti kratak (između 8 i 12 znakova). | 12 znamenki, koje idu uz crtični kod koji se može skenirati. |
SKU sadrži podatke o proizvodu za upravljanje zalihama tvrtke: boje, veličine, lokacije u skladištu... | Sadrži praktične informacije za identifikaciju proizvođača, trgovačkih društava, podrijetla proizvodnje... |
Ti podaci služe za internu uporabu. Može biti drugačiji u svakoj tvrtki koja plasira proizvod. | Služi za vanjsku uporabu. Univerzalni je kod koji je označen na proizvodu. Ostaje nepromijenjen duž cijelog opskrbnog lanca. |
Neumjeren porast SKU-ova: i prijatelj i neprijatelj
Mnoga su skladišta suočena s izazovom koji predstavlja nesrazmjeran rast SKU-ova, fenomen poznat kao proliferacija SKU-ova. U korijenu ovog trenda je činjenica da kupci zahtijevaju široku paletu proizvoda i traže trenutni pristup tim proizvodima. Dakle, lako je moguće da broj pohranjenih SKU-ova naglo poraste, povećavajući minimalne pretpostavljene razine zaliha.
Upravljanje ovim složenim pitanjem je ključno i stoga strategije upravljanja zalihama trebaju vrhunske alate koji znaju kako riješiti sve ove različite situacije. U konačnici, cilj je optimizirati dostupne zalihe i njihove lokacije u skladištu. Kao takvo, to je sve teže postići bez snažnog sustava za upravljanje skladištem koji centralizira podatke i upotrebljava ih za poboljšanje globalne izvedbe skladišne instalacije.