Otprema robe: faze i ključevi uspjeha

18 lis 2022

Jedna od funkcija skladišta je i otpremanje robe. Cilj ove faze je otpremiti proizvode koje su kupci naručili tako da napuste instalaciju i budu isporučeni u dogovoreno vrijeme i u savršenom stanju.

Proces otpreme robe podijeljen je u nekoliko faza. Sa svakom fazom su povezani različiti zadaci kako bi se osigurao uspješan ishod. U našem ćemo se članku usredotočiti na različite faze i pokazati vam kako poboljšati učinkovitost u tim procesima.

Faze otpreme robe:

Otprema robe posljednji je korak za proizvode u skladišnim instalacijama. Pogledajmo koje podprocese to uključuje:

1. Planiranje isporuka koje treba izvršiti

Pošiljke robe ne odvijaju se u vakuumu; povezane su s drugim skladišnim poslovima. Zbog toga je planiranje od iznimne važnosti. Organiziranje dnevnih otprema robe uključuje sljedeće radnje:

  • saznati i potvrditi koje narudžbe treba pripremiti i poslati tijekom dana
  • razvrstati popis narudžbi koje treba pripremiti
  • dodijeliti narudžbe prijevoznicima i navesti vremenske intervale tijekom kojih trebaju preuzeti pakete
  • planirati zauzetost doka za utovar
  • osigurati potreban prostor u privremenom skladištu pored pošiljaka.

2. Konsolidacija i sortiranje robe

Faza konsolidacije obično je uključena kao dio procesa komisioniranja ili pripreme narudžbe. Ipak, zbog svog položaja u skladištu i blizine otpremnog područja, možemo ga također smatrati dijelom cjelokupnog procesa otpreme narudžbe.

Konsolidacija robe sastoji se od kombiniranja i grupiranja proizvoda iz različitih područja komisioniranja ili skladišta za njihovu kasniju otpremu. Obično je za ovaj zadatak rezerviran susjedni prostor unutar područja za otpremu.

Naravno, konsolidacija robe uvelike ovisi o vrsti komisioniranja. Ako se priprema narudžbe izvodi kaotično, riskirate zadržavanje pošiljki u području otpreme dok se ne prikupe svi njihovi SKU-ovi.

3. Provjera dokumentacije i pakiranja

Otprema robe predstavlja posljednji kontakt između proizvoda i skladišta. Tijekom tog procesa odvija se završna provjera dokumentacije. Time se sprječavaju pogreške i osigurava da kupci dobiju ono što su naručili.

Kako bi se to postiglo, potrebno je provjeriti razne pridružene dokumente (potvrdu o primitku robe, nalog za komisioniranje, otpremnicu, cestovnu kartu, tovarni list itd.), provjeriti jesu li naručeni proizvodi oni koji se nalaze na paleti ili u paketu i provjeriti sve te informacije u sustavu za upravljanje skladištem.

Osim toga, potrebno je potvrditi da su težina i obujam narudžbe u skladu sa zahtjevima prijevoznika i zatim ih označiti. Naposljetku, roba se zapakira ili zamota (u kutije ili na palete), zabrtvi i omota rastezljivim omotom.

Ostali zadaci koji se mogu izvršiti u ovoj fazi otpreme robe su personalizacija pošiljaka (npr. zamatanje darova, u slučaju određenih tvrtki za e-trgovinu) i sastavljanje kompleta ili paketa (vrlo uobičajeno kod promotivnih proizvoda).

4. Utovar robe

Sada kada smo sve dobro posložili, još uvijek moramo poduzeti neke korake prije utovara paketa na odgovarajući kamion:

  • provjeriti je li prikolica koja čeka na utovar ispravna
  • postaviti robu na kamion, uravnotežujući teret. Osim toga, prikolica mora biti sigurno pričvršćena na utovarnim dokovima. To se obično radi pomoću opreme za rukovanje, kao što su paletni viličari ili viličari, i treba se provoditi s velikom pažnjom.
  • predati dokumentaciju prijevozniku na potpis.

U tom trenutku trebate imati na umu da procesi utovara i istovara predstavljaju rizik za operatere. Mogu dovesti do pada ili zarobljavanja ljudi ili do nezgoda povezanih s opremom za rukovanje.

Automatske utovarne platforme ubrzavaju cijeli proces otpreme robe
Automatske utovarne platforme ubrzavaju cijeli proces otpreme robe

Obilježja skladišnog otpremnog područja

Položaj zone za otpremu proizvoda u rasporedu skladišta ovisit će o nekoliko čimbenika, kao što su: broj otprema, količina ruta kojima se upravlja po danu, planiranje po satu, pa čak i položaj same instalacije (koji ograničava broj dokova ili ih zgušnjava na određeno područje).

Uobičajeno je da se otpreme organiziraju u istoj zoni kao i primici robe, pored dokova, tako da se zadaci ulaska i izlaska mogu izmjenjivati tijekom različitih vremenskih intervala. U ovom dijelu instalacije nalazi se prostor za predutovar ili za privremeno skladištenje. Može se sastojati samo od otvorenog prostora gdje se postavljaju paketi ili palete ili može biti opremljen valjkastim transporterima koji pojednostavljuju operacije utovara.

Strategije za optimiziranje procesa otpreme robe

Neke dobre prakse za optimizaciju procesa otpreme proizvoda uključuju sljedeće:

1. Planirajte vrijeme u skladu s uslugom prijevoza

Planiranje otpreme robe uvijek će biti preciznije kada imate softver za upravljanje skladištem koji može kontrolirati i organizirati golemu količinu informacija i usmjeravati tim radnika u obavljanju povezanih zadataka.

Sustav upravljanja skladištem kao što je Easy WMS može grupirati narudžbe prema: ruti isporuke, vrsti vozila, klijentu i prioritetu otpreme, između ostalih kategorija. Ovi parametri konfigurirani su u softveru u skladu s obilježjima zaliha tvrtke.

WMS vam također omogućuje organiziranje narudžbi primjenom statičkog i dinamičkog komisioniranja. U prvom slučaju, organizacija se odvija na početku svake radne smjene ili dana, primjenom metodologija kao što je komisioniranje u valovima). Što se tiče dinamičke organizacije, operacije komisioniranja i otpreme prilagođavaju se novim narudžbama.

2. Standardizirajte i pojednostavite upravljanje dokumentima

Jedan od bitnih koraka u operacijama otpreme robe je provjera i upravljanje dokumentima. Ovdje je cilj postići nula pogrešaka, čemu doprinosi sljedeće:

  • integracija skladišnih pravila označavanja i dokumentacije s onima prijevoznika: ovo savršeno pojednostavljuje proces i olakšava obradu podataka. U slučaju Easy WMS-a, softverski modul za otpremu s više prijevoznika (engl. Multi Carrier Shipping Software) omogućuje, na primjer, ispis naljepnica koje su kompatibilne sa sustavima glavnih prijevozničkih agencija. Također može svakom paketu dodijeliti brojeve za praćenje izravno iz skladišta.
  • upotreba WMS-a s automatskim pomoćnim uređajima: glasovni odabir, na primjer, omogućuje operaterima utovar paleta i kutija objema rukama i bržu provjeru valjanosti paketa. Osim toga, WMS ima opciju dvostruke provjere kako bi se ljudska pogreška ograničila što je više moguće.

3. Procijenite mogućnosti automatizacije u procesu otpreme robe

Pošiljke se mogu automatizirati uz pomoć:

  • valjkastih transportera u privremenom skladištu ili području predutovara: kako bi se pojednostavio utovar kamiona paletama, uobičajeno je instalirati pokretne valjkaste transportere. Ove vrste transportera imaju kočione valjke koji održavaju stalnu brzinu klizanja kako bi se osigurala stabilnost tereta.

  • automatskih platformi za utovar i istovar: one povećavaju brzinu, iako da biste ih implementirali, morate raditi s kamionima koji su kompatibilni. Primjer ove vrste automatizacije je skladište Mecalux dizajnirano za Grupo Siro u Španjolskoj.
  • automatske identifikacije robe s pametnim naljepnicama: ogromna prednost ovih vrsta identifikacijskih čipova je u tome što omogućuju iznimno brzo čitanje informacija povezanih sa svakom tovarnom jedinicom. Pametne naljepnice eliminiraju potrebu za izravnim skeniranjem naljepnice pomoću RFID terminala. To poboljšava kontrolu robe u instalaciji jer vam omogućuje da u svakom trenutku znate lokaciju proizvoda. U slučaju otpreme robe, informacije se potvrđuju i prenose u sustav preko kontrolnih točaka uz dokove. Zbog toga operateri više ne moraju obavljati taj zadatak.

Podjela skladišnog poslovanja na zasebne procese je komplicirana jer su sve te aktivnosti međusobno povezane. Stoga postizanje brze otpreme robe bez pogrešaka u velikoj mjeri ovisi o tome koliko se dobro upravlja svakim područjem koje čini skladište. Ako se mučite s ovim procesom, slobodno nam se obratite: jedan od naših tehničara pomoći će vam definirati problematične točke i pronaći rješenja za njih.