Minimalne razine zaliha: definicija i strategije

31 lis 2022

Klasifikacija inventara u različite vrste zaliha pomaže tvrtki u praćenju i usmjeravanju operativnih razina zaliha za opskrbni lanac. Kako se narudžbe otpremaju, količina pohranjenih proizvoda se smanjuje. Uzimajući u obzir ove fluktuacije, pojavljuju se dva ključna koncepta:

  • maksimalna razina zaliha: određena skladišnim kapacitetom skladišta i politikom kupnje ili nabave
  • minimalna operativna razina zaliha: označava točku potrošnje zaliha na kojoj se roba mora nadopuniti, neposredno prije upotrebe sigurnosnih zaliha.

Pravilo za minimalne/maksimalne razine zaliha jedna je od najdublje ukorijenjenih metoda kontrole zaliha u poslovanju. U našem ćemo članku analizirati njegov opseg i ograničenja, pokazujući vam kako optimizirati minimalne razine zaliha u vašoj instalaciji.

Koja je minimalna razina zaliha? Pravilo minimalne/maksimalne razine zaliha

S pravilom za minimalne/maksimalne razine zaliha, postavlja se točka nadopunjavanja i, kako se SKU-ovi potroše, oni se preuređuju kako bi popunile zalihe.

Vizualno, dakle, imaju oblik pilastog grafikona, s vrhovima koji predstavljaju nabavu zaliha, a niskim točkama koje pokazuju otpremu te robe iz skladišta.

To je metoda koja se može jednostavno implementirati, a može se automatizirati pomoću gotovo bilo kojeg ERP-a ili WMS-a. Na taj način, kada SKU dosegne minimalnu razinu zaliha, sustav izdaje obavijest ili automatski nalog za nadopunu, oslobađajući upravitelje od izvršavanja ovog zadatka.

Iako postoje različite metode za postavljanje minimalnih razina zaliha, ukratko, glavne varijable uključene u izračun ovog parametra su sljedeće:

  • predviđanje potražnje: koliko se jedinica tog određenog SKU-a potroši u određenom vremenskom razdoblju?
  • vrijeme isporuke dobavljača: koliko je potrebno da se obradi narudžba i da roba stigne u skladište?
  • trošak (i veličina) narudžbe i standardi dobavljača u tom pogledu.

Grafički prikaz stanja zaliha

Dijagram predstavlja različite razine zaliha u pojednostavljenom obliku
Dijagram predstavlja različite razine zaliha u pojednostavljenom obliku

Koja su ograničenja pravila minimalne/maksimalne razine zaliha?

Pravilo za minimalne/maksimalne razine zaliha jednostavno je i lako ga je implementirati, zbog čega ga primjenjuje toliko mnogo tvrtki. Unatoč tome, postoje ograničenja u ovom vodiču koja treba spomenuti:

  • Temelji se na analizi svakog SKU-a pojedinačno, bez uzimanja u obzir ukupne zalihe ili statusa dobavljača. Na primjer, može postojati dobavljač čija politika narudžbi zahtijeva da tvrtka postigne određenu razinu potrošnje; međutim, taj se iznos može podijeliti na sve proizvode u katalogu dobavljača. S pristupom minimalne/maksimalne razine zaliha, narudžba bi se izdala kada bi se zahtijevani trošak postigao s jednim SKU-om, a ne sa skupom SKU-ova, što bi moglo biti ekonomski korisnije.
  • Ne uzima uvijek u obzir trendove proizvoda. Svaki SKU ima životni ciklus s različitim fazama utjecaja koji podrazumijevaju: uvođenje, rast, zrelost i pad. Osim ako pravilo minimalne/maksimalne razine zaliha nije pod stalnim ručnim pregledom (što bi značilo propuštanje prednosti automatizacije u ovom procesu), stalno nadopunjavanje moglo bi dovesti do nakupljanja skupih viškova zaliha.
Dijagram ilustrira ciklus prodaje proizvoda, nešto što pravilo za minimalne/maksimalne razine zaliha ne uzima uvijek u obzir
Dijagram ilustrira ciklus prodaje proizvoda, nešto što pravilo za minimalne/maksimalne razine zaliha ne uzima uvijek u obzir

Prednosti poboljšanja upravljanja minimalnom razinom zaliha

Jedna od posljedica primjene krute politike minimalne/maksimalne razine zaliha jest da na kraju nakupite više zaliha nego što je potrebno. Zapravo, optimizacija uskladištenih zaliha jedan je od temelja metodologije Lean logistike, a njezine su prednosti vrijedne spomena.

  • Smanjuje kapital vezan za držanje zaliha, ulaganje koje se može rasporediti na druge stavke, čime se povećava likvidnost tvrtke.
  • Smanjuje troškove vezane uz održavanje tih zaliha, koji predstavljaju značajan iznos unutar logističkih troškova skladištenja. Optimizacija također smanjuje rizik skladištenja zaliha slabog prometa koje bi mogle iznenada zastarjeti i dovesti do gubitaka za poslovanje.
  • Oslobađa skladišni prostor tako da se može prenamijeniti za proširenje kataloga, povećanje kapaciteta područja za komisioniranje ili držanje zaliha koje su tamo stvarno trebale biti pohranjene.

Dakle, kako optimizirati svoje zalihe da biste održali minimalne razine zaliha?

Evo nekoliko savjeta:

Klasificirajte i odredite prioritete zaliha u skladištu.

Pregled i kategorizacija pohranjenih zaliha prema prometu zaliha iznijet će na vidjelo proizvode koji se nisu dobro prodavali i ometaju cjelokupno upravljanje zalihama.

U tom smislu, softver za upravljanje skladištem omogućuje vam ne samo implementaciju brojanja ciklusa koji provjeravaju točnost podataka o zalihama, već i da imate vrijedan povijesni zapis koji će učiniti zadatak optimizacije zaliha mnogo lakšim.

Osim toga, upravljanje ovim informacijama bit će iznimno korisno za određivanje prioriteta minimalnih razina zaliha za vaše najvažnije SKU-ove u skladu s različitim logističkim parametrima: prometom, profitnim maržama i troškovima nabave, između ostalog. Stoga bi se minimalne razine zaliha za svaki SKU trebale postaviti iz sveobuhvatne perspektive za razliku od pojedinačne: svi se zajedno natječu za isto ulaganje u nabavu zaliha.

Planirajte više od minimalne količine zaliha.

Ponekad pravilo minimalne/maksimalne razine zaliha djeluje u vakuumu, posebno ako je automatizirano na takav način da se primjenjuje striktno kada zalihe dosegnu svoju minimalnu razinu. Bilo kako bilo, preporučljivo je planirati narudžbe za nadopunjavanje imajući na umu čimbenike koji utječu na logističke operacije, a ne samo podatke o razini zaliha.

U suprotnom bi prijem robe u instalaciji mogao postati preopterećen. Osim toga, ako je narudžbenica predana dobavljaču postavljena za automatsku otpremu, tvrtka gubi na prednostima konsolidacije robe i zbirnog transporta.

U svakom slučaju, skladište treba biti spremno nositi se s takvim poteškoćama. Posjedovanje WMS-a omogućuje instalaciji obradu neplaniranih primitaka i organiziranje naknadnog upravljanja lokacijom te robe.

Automatizacija pomicanja tereta smanjuje vrijeme isporuke skladišta, poboljšavajući promet proizvoda
Automatizacija pomicanja tereta smanjuje vrijeme isporuke skladišta, poboljšavajući promet proizvoda

Pojednostavite rad vašeg skladišta smanjenjem operativnih troškova.

Glavna funkcija zaliha je omogućiti tvrtki da odgovori na potražnju u pravo vrijeme i na pravi način. Unatoč strategijama kao što je sustav „točno na vrijeme”, koji ima za cilj približiti se paradigmi nultih zaliha, skladištenje robe jest i uvijek će biti neophodno za pravilno funkcioniranje opskrbnog lanca.

S obzirom na to da mora postojati minimalna razina zaliha, operativni troškovi trebaju biti minimalni: na taj način skraćujete vrijeme potrebno za skladištenje zaliha. Jedan praktičan način da to učinite je raditi na učinkovitosti skladišta, poboljšavajući rokove isporuke. Oni se mogu podijeliti u dvije vrste:

  • fizička vremena isporuke: odnose se na vrijeme koje je stvarno potrebno za prijevoz robe s jednog mjesta na drugo. Nedvojbeno, automatiziranje procesa kao što je kretanje robe u instalaciji oslobađa operatere da izvršavaju više zadataka koji dodaju vrijednost.
  • vrijeme isporuke informacija: odnosi se na vrijeme utrošeno na obradu naloga i popisa za komisioniranje te na organiziranje svakog zadatka ispravnim redoslijedom prioriteta. WMS-ovi su razvijeni kao moćni alati sposobni ne samo za smanjenje vremena ciklusa, već i za usavršavanje izvršenja operacija dok ne budu praktički bez pogrešaka.

Osim toga, praćenje dinamike između različitih razina zaliha u skladištu ključno je za, s jedne strane, sprječavanje onih zastrašujućih nestašica zaliha i, s druge strane, držanje sigurnosnih razina zaliha pod kontrolom.

WMS-ovi također igraju ključnu ulogu u ovom području budući da spajaju sve glavne KPI-jeve za donošenje ispravnih odluka. U tom smislu ističe se softverski modul za analitiku opskrbnog lanca (engl. Supply Chain Analytics Software Module) sustava Easy WMS.

Izazov određivanja minimalnih razina zaliha

Financijski utjecaj gomilanja zaliha i sve veće varijabilnosti potražnje natjerali su mnoge tvrtke da rekonfiguriraju svoju logističku strategiju i minimaliziraju uskladištene zalihe.

To je otkrilo ograničenja klasičnog pravila minimalnih/maksimalnih zaliha. Pokušaj prilagodbe sve složenijoj stvarnosti leži u integraciji specijaliziranog softvera za upravljanje logistikom i temeljenju odluka na mjerljivim podacima.

Ako želite transformirati svoje skladište u agilnu, preciznu instalaciju, nemojte se ustručavati uložiti u WMS koji je dorastao tom zadatku. Obratite nam se i mi ćemo vam pružiti personaliziranu demonstraciju Easy WMS-a sa svim funkcijama kontrole i upravljanja zalihama koje su vam potrebne.