Otprema i prijam u skladištu: prednosti automatizirane kontrole zaliha

08 stu 2022

Cilj upravljanja ulazima u skladište i izlazima iz skladišta je odražavati fluktuacije zaliha što je točnije moguće. Zahvaljujući tome, možete poznavati tokove vaše robe iznutra i izvana i procijeniti reagiraju li dizajn i rad instalacije učinkovito.

U našem članku detaljno analiziramo kako učinkovito kontrolirati aktivnosti otpreme i prijama u skladištu kako bismo održali visoku razinu usluge. Osim toga, ispitat ćemo prednosti koje nudi WMS u bilježenju protoka materijala.

Priljevi i odljevi zaliha: uobičajeni izazovi

Provođenje temeljite kontrole primitka i otpreme zaliha bez pogrešaka je komplicirano, pogotovo kada se radi ručno (na primjer, uz pomoć alata kao što je Microsoft Excel).

Neki od uobičajenih problema uključuju sljedeće:

  • nedostatak standardizacije u registraciji robe ili nedostaci u procesu
  • nepodudarnosti između podataka o zalihama koje prikazuje sustav i robe koja je fizički prisutna u instalaciji
  • nepostojanje usklađenog sustava kodiranja za sve SKU-ove
  • pogreške u deponiranju podataka o zalihama koje dijeli cijela tvrtka, što komplicira upravljanje nabavom za odjel nabave.

Jedno rješenje koje rješava većinu pogrešaka u kontroli ulaza i izlaza skladišta je oslanjanje na WMS koji kompjutorizira podatke i automatski organizira proces.

Sustavi za upravljanje skladištem integrirani su s identifikacijskim uređajima (skenerima ili radiofrekvencijskim terminalima, na primjer), što rezultira vođenim, optimiziranim načinom rada u svakom trenutku.

Zašto automatizirati operacije otpreme i prijama zaliha?

Kako bismo pregledali prednosti primjene sustava za upravljanje skladištem za kontrolu priljeva i odljeva zaliha iz instalacije, uzet ćemo kao osnovu Mecaluxov Easy WMS.

Pregled kontrole priljeva robe pomoću WMS-a

Kao što se vidi u našem članku o primicima robe, ovo radno područje skladišta sastoji se od različitih faza koje uključuju fizičko kretanje proizvoda, aktivnosti provjere dokumenata i druge zadatke koje obavljaju operateri, kao što je označivanje.

Međutim, u stvarnosti, iza svakog prijama robe krije se širok raspon mogućnosti. Tijekom ovog logističkog procesa mogu se pojaviti pitanja, kao što su: koje korake trebam slijediti za primitke s više SKU-ova? Kako bih trebao postupati s neplaniranim primicima, a da oni ne stvaraju uska grla? I povrh svega toga, što ako imam posla s međuskladištenjem (engl. cross-docking) i/ili povratom?

S WMS-om ćete biti spremni učinkovito odgovoriti na svaku situaciju, održavajući kontrolu nad ulazima u skladište i i izlazima iz skladišta u svakom trenutku. Fizički, softver je integriran sa sustavima koji prenose informacije prilikom upravljanja primitkom robe. Najčešći su:

  • kontrolne točke paleta: u mnogim automatiziranim instalacijama ulazima i izlazima robe upravlja se uz minimalnu ljudsku intervenciju. Kontrolne točke provjeravaju status paleta i prenose te podatke WMS-u (koji ih zatim ubacuje u ERP bazu podataka).
  • radiofrekvencijski terminali: operateri skeniraju kodove na svakom spremniku i provjeravaju podatke, slijedeći upute WMS-a.
Kontrolne točke paleta kontroliraju unose paleta u instalaciju na potpuno automatiziran način
Kontrolne točke paleta kontroliraju unose paleta u instalaciju na potpuno automatiziran način

Nakon unosa podataka u WMS, sustav prilagođava svoje poslovanje prilagođavajući zadatke vrsti primljene robe. WMS ili dodjeljuje primljene proizvode ulaznom međuspremniku (područje za privremeno skladištenje) ili ih šalje izravno na njihova skladišna mjesta, bilo pomoću opreme za automatizirano ili one za ručno rukovanje.

Koristeći Easy WMS kao model, ovo su neke od funkcija koje se odnose na različite vrste unosa proizvoda:

  • prijam od dobavljača: ovo je standardni postupak koji se primjenjuje na bilo koju vrstu priljeva robe. Ova funkcija provjerava podatke u narudžbenici s podacima na etiketi proizvoda prilikom unosa artikla u popis zaliha.
  • primici punih spremnika: oni su najbrži jer su namijenjeni za robu s jednim SKU-om koja stiže na paletama. Stoga se zaliha evidentira u skupovima, a sustav svakom paketu dodjeljuje automatski identifikacijski kod.
  • primici s više SKU-ova: za razliku od prethodne vrste, ova funkcija upravlja ulaznim paletama koje sadrže različite SKU-ove. U tom se slučaju svaki SKU registrira zasebno.
  • roba na čekanju za isporuku (također poznata kao prethodna obavijest o otpremi [eng. advance shipping notice, ASN]): unos robe planiran je unaprijed, tako da su informacije već prenesene iz ERP-a u WMS. Iako proizvodi nisu fizički u skladištu, za njih se u sustavu kreiraju spremnici. Nakon što palete stignu, fizički i digitalni podaci se povezuju.
  • primici naslijepo: omogućuju vam da otvorite nalog za unos zaliha bez da ste ga unaprijed zakazali u sustavu. Operater ga kreira putem svog radiofrekvencijskog terminala. Cilj je da se skladišna aktivnost nastavi i da roba ne uzrokuje blokade priljeva.

Pogledajmo dva konkretna slučaja za kontrolu primljene robe:

  • upravljanje povratima: postupak je prilagođen posebnostima ulaznih povrata proizvoda. Ti se povrati dodaju inventaru instalacije, a njihov se status ažurira tijekom procesa kontrole kvalitete. Obično se postavljaju u područje rezervirano za ovu operaciju kako ne bi smetali ostalim zadacima.
  • cross-docking operacije: sustav sprema izravnu rutu do cross-docking lokacije ili primljenu robu šalje izravno na otpremu (čisti cross-docking). WMS organizira raspodjelu ovih zaliha, ukrštajući podatke s podacima o planiranim odljevima robe.
WMS omogućuje automatiziranu kontrolu ulaza robe u instalaciju i njezina izlaza iz instalacije.
WMS omogućuje automatiziranu kontrolu ulaza robe u instalaciju i njezina izlaza iz instalacije.

Mogućnosti kontrole izlazne robe pomoću WMS-a

Upravljanje izlaznim tokovima od temeljne je važnosti kada je riječ o skladišnim aktivnostima. Na kraju, komisioniranje je u cijelosti koordinirano oko prioriteta utvrđenog u operacijama otpreme. Uz WMS-ove postoje različiti načini upravljanja procesom otpreme.

  • Kontrola izlaznih naloga po statusu: vidljivost otpreme ključna je za rano otkrivanje incidenata. Stoga sustav olakšava identifikaciju svake promjene izlaznog naloga s indikacijama kao što su: u pripravnosti, nema na zalihama, otpušteno (stigao je datum otpreme), u pripremi (već je integriran u rute komisioniranja), pauzirano, zatvoreno ili dovršeno i poništeno (ako je to učinjeno iz bilo kojeg razloga).
  • Strateški odabir prioriteta u izlaznim nalozima: sustav obrađuje veliku količinu logističkih informacija povezanih s pošiljkama kako bi naknadno organizirao komisioniranje. Na primjer, uzima u obzir rute otpreme, zaustavljanja (palete se stavljaju u kamion ovisno o tome gdje će se prve isporučiti), mogućnost slaganja robe (posebice s paletama s više SKU-a, bitno je da roba stigne bez oštećenja) i mjesto zaliha u instalaciji, među ostalim čimbenicima.
  • Kontrola završne faze izlaza robe: WMS pomaže provjeriti jesu li odabrani proizvodi točni. Odmah nakon toga proizvodi se odvajaju iz grupa (ako su prethodno konsolidirani), pakiraju se i odlažu čekajući da ih pokupe prijevoznici.

Operacije otpreme i prijama u skladištu: upravljajte njima optimalno za zdravu zalihu

Kontrola ulaza u skladište i izlaza iz skladišta omogućuje vam poboljšati vidljivost kretanja robe koja se odvijaju u skladišnoj instalaciji.

Izvodeći to automatski uz pomoć WMS-a, sustav daje upravitelju skladišta vrlo relevantne informacije za donošenje odluka. Ove odluke ne samo da utječu na rad koji se obavlja u instalaciji, već također imaju golem utjecaj na zadatke nabave i upravljanje zalihama.

Ako vaše skladište kontrolira unose robe i izlaze iz instalacije ručno na papiru ili uz pomoć programa kao što je Excel, slobodno zatražite demonstraciju Easy WMS-a. Stručnjak iz Mecaluxa pokazat će vam potencijal ovog WMS-a za automatizirano upravljanje operacijama otpreme i prijama robe u skladištu.