
Pametna skladišta: od automatizacije do velikih podataka
Pametna skladišta logistički su centri koji se koriste najnovijom tehnologijom za povećanje učinkovitosti u procesima kao što su prijem robe, priprema narudžbi i skladištenje proizvoda.
S ukupnim tržišnim obujmom koji će do 2025. dosegnuti 27 milijardi dolara, prema konzultantskoj tvrtki Logistics IQ, ove su instalacije postale cilj tvrtki koje žele optimizirati svoje procese.
U ovom članku bavit ćemo se pametnim skladištima, prednostima postavljanja logističkog centra ovih obilježja i tehnologijom koju ona uključuju.
Što je pametno skladište?
Dokaz evolucije automatiziranih instalacija, pametna skladišta objekti su u kojima većinu logističkih procesa izvršavaju roboti ili oprema za automatsko rukovanje. Ovim elementima upravlja softver i nadopunjuju ih napredne tehnologije kao što su strojno učenje, umjetna inteligencija, veliki podaci, proširena stvarnost i senzori povezani s industrijskim internetom stvari (engl. Industrial Internet of Things, IIOT).

Ove vrste logističkih centara, koji spadaju pod kišobran Industrije 4.0 i pametnih tvornica, koriste se vrhunskim tehnologijama za uklanjanje zadataka koji se ponavljaju, što operaterima omogućuje da se usredotoče na operacije koje dodaju vrijednost proizvodu.
Uz zamjenu standardne opreme za rukovanje, kao što su viličari s protutežom, s visokoregalnim dizalicama ili čak bespilotnim letjelicama i robotima, pametna skladišta rade pod kontrolom sustava za upravljanje skladištem (WMS). Ovaj sustav vodi operatere i opremu za rukovanje u procesima kao što su prijem robe ii komisioniranje (između mnogih drugih) kako bi se optimizirali resursi skladišta.
Ove vrste objekata sadrže četiri ključne tehnologije:
- automatizaciju skladišta
- WMS i druge aplikacije, kao što su ERP, WCS i MES
- sustave radiofrekvencijske identifikacije (RFID)
- disruptivne tehnologije: lanac blokova (engl. blockchain), veliki podaci, umjetna inteligencija stvari (engl. Artificial Intelligence of Things, AIoT) itd.
Prednosti (i nedostaci) pametnih skladišta)
Prelazak s tradicionalne instalacije na pametno skladište donosi velike prednosti logističkim sustavima tvrtke. U nastavku navodimo neke od njih:
- optimizacija resursa u skladištu
- povećana produktivnost (povećanje broja ciklusa izvlačenja i skladištenja robe)
- stanje zaliha u stvarnom vremenu
- učinkovita priprema narudžbe (optimizirane rute komisioniranja)
- jednostavniji logistički procesi
- poboljšana sigurnost za zaposlenike, sustave skladištenja i proizvode
- proširenje skladišnog kapaciteta instalacije
- KPI-jevi opskrbnog lanca ažurirani u stvarnom vremenu
- potpuna kontrola stanja robe
- preciznije predviđanje potražnje
- automatizirano i iscrpno praćenje proizvoda.
Međutim, implementacija najnovijih tehnologija u logistički centar ima i svoje nedostatke:
- visoke početne izdatke, zbog troškova automatiziranih sustava za skladištenje i implementacije WMS-a. Nije iznenađujuće da se povrat ulaganja u takav projekt kreće od 4 do 7 godina (ovisno o zemlji i sektoru), dok povrat ulaganja (engl. Return on Investment, ROI) za WMS ne bi trebao premašiti 18 mjeseci.
- trošak obuke operatera koji će morati naučiti raditi u kombinaciji s opremom za automatsko rukovanje.
U konačnici, tvrtke postupno uključuju automatizirana rješenja kako bi svoje logističke centre pretvorile u pametna skladišta. Unatoč početnim naporima, kontrola zaliha u stvarnom vremenu i jamstvo maksimalne produktivnosti omogućuju ovim instalacijama da smanje logističke troškove svojih tvrtki.
Automatizacija objekta
Obilježje pametnog skladišta je zamjena ručnog rada radom robota. Višestruka automatizirana rješenja mogu se integrirati u instalaciju: od visokoregalnih dizalica koje agilnije izvode operacije izvlačenja i umetanja robe do kobota (kolaborativnih robota) koji ubrzavaju proces komisioniranja. Pogledajmo najčešća rješenja.
- Automatizirani skladišni sustavi: ova kategorija uključuje elemente koji pojednostavljuju umetanje i izvlačenje tovarnih jedinica u regale odnosno iz regala. Neke popularne opcije uključuju automatske visokoregalne dizalice za palete, Pallet Shuttle-ove, miniload sustave (AS/RS za kutije) i AGV-ove (vođene žicom ili laserom).
- Automatizirani transportni sustavi: oni ubrzavaju premještanje proizvoda iz jednog područja instalacije u drugo. Na primjer, transporteri za kutije ili palete, elektrificirana jednotračna pruga, bespilotne letjelice i autonomni roboti.
- Priprema narudžbe: automatizirani sustavi čine komisioniranje agilnijim za operatere. Ova kategorija uključuje rješenja kao što su odabir pomoću svjetla (engl. pick-to-light) i glasovni odabir do robotskih ruku i visokoučinkovitih postaja za komisioniranje.
Softver za pametna skladišta
Implementacija logističkog softvera ključna je za osiguranje potpune kontrole nad vašim skladišnim zalihama i, iznad svega, sljedivosti proizvoda duž njihova kretanja kroz objekt – logistički atribut koji traži sve veći broj tvrtki. Kao rezultat toga, postoji širok izbor aplikacija koje, sinkronizirane s ERP sustavom tvrtke, povećavaju učinkovitost svih operacija. Slijedi popis najpopularnijih aplikacija.
- Sustav upravljanja skladištem (engl. warehouse management system, WMS): predstavlja mozak objekta jer je zadužen za koordinaciju svih procesa koji se tamo odvijaju, od prijema robe do izlaznih naloga. U stvari, Easy WMS, Mecaluxov WMS, uključuje do 80 naprednih funkcija u rasponu od upravljanja rutama isporuke narudžbi do rada pretovarnih terminala (engl. cross-docking) i komisioniranja u valovima.
- Sustav kontrole skladišta (engl. warehouse control system, WCS): ova aplikacija koordinira zadatke višestruke automatske opreme za rukovanje s nalozima iz WMS-a. To je, dakle, osnovni dio pametnih skladišta jer jamči pravilan rad cijelog objekta.
- Sustav izvršenja proizvodnje (engl. manufacturing execution system, MES): u pametnim skladištima s proizvodnim linijama, ovaj informatički sustav olakšava slijed proizvodnih aktivnosti, dodjelu zadataka svakom operateru i kontrolu kvalitete kako za sirovine tako i za konačni proizvod.
Radiofrekvencijski sustavi za identifikaciju (engl. radiofrequency ID systems, RFID)
U pametnim skladištima RFID oznake su sve češće. Primjer su sustavi kodiranja artikala za razliku od tradicionalnih crtičnih kodova. Zašto?
Sustav RFID koristi se radiovalovima za razmjenu informacija, što omogućuje poznavanje lokacije svih zaliha bez potrebe za čitanjem pojedinačnih naljepnica.
U svakom slučaju, to nije preduvjet za pametna skladišta budući da mogu savršeno dobro raditi s crtičnim kodovima; tako zapravo većina njih još uvijek i radi.
Napredne tehnologije: IIoT, veliki podaci i lanac blokova
Temeljna obilježja automatiziranih skladišta sastoje se od inovativnosti te traženja i implementacije novih tehnologija u logističke sustave tvrtke. Iako je istina da se nova znanja neprestano pojavljuju, utječući i na industriju i na stanovništvo u cjelini, ovo su trendovi koji će najvjerojatnije revolucionirati skladišta:
- AIoT: kombinacija umjetne inteligencije i interneta stvari, koja predstavlja sposobnost objekata da međusobno komuniciraju bez ljudske intervencije. Ova će tehnologija podržati implementaciju objekata koji rade bez operatera, na primjer, mračna skladišta.
- veliki podaci: tehnike stalnog poboljšanja ključne su za osiguranje konkurentnosti tvrtke. Prikupljanje i analiza postupaka ključni su za razumijevanje koji od njih imaju prostora za poboljšanje. Aplikacije poput softvera za analitiku opskrbnog lanca (engl. Supply Chain Analytics Software) pomažu voditeljima logistike da povećaju vrijednost svojih operacija jer ova aplikacija prikuplja i organizira informacije o svemu što se događa u skladištu.
Pametna skladišta: optimizacija i produktivnost u novoj logističkoj eri
Pametna skladišta osmišljena su kako bi logistički sustavi tvrtki bili učinkovitiji, omogućujući smanjenje troškova i povećanje ulaznih i izlaznih ciklusa proizvoda.
Zato sve veći broj tvrtki uvodi automatizirane sustave za skladištenje i digitalizira svoje procese – to je jedini način da se osigura produktivnost i kontrola nad sljedivošću proizvoda.
Mi u Mecaluxu imamo više od 50 godina iskustva u ponudi personaliziranih rješenja za potrebe svakog klijenta. Slobodno nam se obratite. Stručni savjetnik rado će vas savjetovati o vašem logističkom projektu.