Ključni pokazatelji uspješnosti (KPI) opskrbnog lanca: mjerenje uspjeha u logistici

15 stu 2022

KPI-jevi opskrbnog lanca (engl. Key Performance Indicators) mjerljive su vrijednosti koje se upotrebljavaju za procjenu razvoja tvrtke i provedbu kontinuiranih akcija za poboljšanje. Ovaj niz podataka, omjera i postotaka čini čvrstu osnovu na kojoj možemo temeljiti naše donošenje odluka u potrazi za izvrsnošću logistike.

Logistika čini značajan dio troškova povezanih s proizvodnjom i marketingom svakog proizvoda. Kao rezultat toga, tvrtke promiču analizu procesa povezanih s nabavom, skladištenjem i prijevozom ili distribucijom robe. U nastavku ćemo proći kroz glavne vrste logističkih pokazatelja i nekoliko primjera KPI-jeva koji se upotrebljavaju za procjenu upravljanja opskrbnim lancem.

Što su KPI-jevi opskrbnog lanca?

Logistički KPI-jevi (ključni pokazatelji uspješnosti) su odnosi numeričkih podataka koji pokazuju učinkovitost procesa uspoređujući ga s određenom točkom u povijesti tvrtke ili drugom osnovnom metrikom (na primjer, kada se provodi usporedna analiza opskrbnog lanca). To omogućuje prepoznavanje uzlaznih ili silaznih trendova i djelovanje u skladu s tim.

KPI-jevi opskrbnog lanca omogućuju vam kvantificiranje izvedbe širokog raspona procesa: primitaka robe, skladištenja, pripreme narudžbi, upravljanja zalihama, otpreme, isporuke, transporta i upravljanja povratima, između ostalog. Krajnji cilj upotrebe KPI-jeva u logistici jest poboljšati produktivnost i optimizirati troškove uz održavanje ili povećanje kvalitete usluge.

Logistika obuhvaća širok raspon procesa koji se mogu mjeriti KPI-jevima opskrbnog lanca
Logistika obuhvaća širok raspon procesa koji se mogu mjeriti KPI-jevima opskrbnog lanca

KPI-jevi i ciljevi: alati za mjerenje logističke izvedbe

Treba napomenuti da KPI-jevi sami po sebi nisu dovoljni za donošenje odluka: potrebno je postaviti ciljeve izvedbe koji dodaju kontekst i cilj koji treba postići unutar određenog vremenskog okvira.

Kao što smo objasnili u našem članku o ulozi KPI-jeva u skladištu, logistička propusnost obično se mjeri na temelju četiri vrste ciljeva: vremena, troška produktivnosti i kvalitete usluge. Stoga se svaki logistički KPI može postaviti u određeno područje opskrbnog lanca, ali će se također odnositi na jedan od ta četiri atributa logističke izvedbe.

Na primjer, unutar skladišnih KPI-jeva koji se odnose na proces otpreme robe, izvršene otpremljene narudžbe pokazatelj su kvalitete usluge. Dok KPI-jevi za narudžbe otpremljene po satu odražavaju produktivnost operatera.

Vrste KPI-jeva prema fazi logistike

U logistici, najčešći ključni pokazatelji uspješnosti jesu oni koji su definirani u smislu različitih područja rada koja čine opskrbni lanac. Slijedi nekoliko primjera KPI-jeva opskrbnog lanca:

KPI-jevi za nabavu ili kupnju

KPI-jevi opskrbnog lanca fokusirani na nabavu usmjereni su na praćenje novih postupaka kupnje zaliha i pregovora koji se provode s dobavljačima.

Primjeri KPI-jeva za kupnju:

  • Neuspjele isporuke: izračunava postotak isporuka koje su bile neuspješne jer se dobavljač nije pridržavao dogovora utvrđenog u pogledu usluge ili kvalitete proizvoda.
    Neuspjele isporuke = odbijeni paketi ÷ ukupan broj primljenih narudžbenica x 100
  • Stopa prilagođenosti dobavljača: izražava učinkovitost dobavljača i odražava razinu kašnjenja u isporukama kupljenih proizvoda u skladište.
    Prilagođenost dobavljača =zakašnjele narudžbe ÷ ukupno primljene narudžbe x 100
  • Vrijeme isporuke narudžbe: omogućuje vam izračunavanje vremena proteklog od trenutka kada odjel nabave preda narudžbu dobavljaču do trenutka kada je zaprimljena na instalaciji.
    Vrijeme isporuke narudžbe = datum primitka narudžbe − datum izdavanja

KPI-jevi za logistički prijevoz

KPI-jevi prijevoza olakšavaju analizu logističkog utjecaja kretanja robe duž svake karike opskrbnog lanca. Upravljanje završnom dionicom isporuke ili etapom „posljednje milje” ovdje je posebno važno zbog svoje složenosti, a time i veće cijene.

Primjeri KPI-jeva prijevoza:

  • Troškovi prijevoza u odnosu na prodaju: ovaj KPI opskrbnog lanca pokazuje omjer troškova prijevoza i ostvarene prodaje.
    Troškovi prijevoza u odnosu na prodaju = ukupni troškovi prijevoza ÷ prodaja
  • Pravovremene isporuke: prikazuje agilnost prijevoza u etapi „posljednje milje” kao postotak.
    Pravovremene isporuke = br. isporuka na vrijeme ÷ ukupan br. izvršenih isporuka x 100
  • Iskorištenost voznog parka: određuje kapacitet zauzetog prijevoza u odnosu na ukupni kapacitet u volumenu (m³) ili težini (kg).
    Iskorištenost voznog parka = stvarni korišteni kapacitet ÷ ukupni kapacitet u kg ili m³

KPI-jevi za logističko skladištenje

U skladištu KPI-jevi služe za praćenje procesa koji se odvijaju u instalaciji. U našem članku o temeljnim KPI-jevima za upravljanje skladištem, detaljno govorimo o najrelevantnijim KPI-jevima za logistiku skladištenja. Ovdje ćemo navesti nekoliko primjera:

Primjeri KPI-jeva skladištenja:

  • Jedinični trošak skladištenja: povezuje trošak skladištenja s brojem SKU-ova u instalaciji u određenom trenutku.
    Jedinični trošak skladištenja = ukupni trošak skladištenja ÷ nominalni kapacitet x stopa popunjenosti
  • Interno vrijeme ciklusa narudžbe: označava vrijeme potrebno za dovršenje narudžbe, od trenutka kada stigne u instalaciju do napuštanja otpremnog doka.
    Interno vrijeme ciklusa narudžbe = datum unosa narudžbe − datum otpreme
  • Stopa izvršenih i pravovremenih isporuka: mjeri broj narudžbi pripremljenih za preuzimanje. Prikazuje produktivnost i razinu korisničke usluge.
    Stopa izvršenih i pravovremenih isporuka = br. izvršenih pravovremenih narudžbi ÷ ukupan br. narudžbi x 100
U logistici se KPI-jevi vizualiziraju putem upravljačkih ploča
U logistici se KPI-jevi vizualiziraju putem upravljačkih ploča

KPI-jevi za upravljanje zalihama

Pomoću ovih KPI-jeva možete analizirati kretanje zaliha duž opskrbnog lanca. Ključni za sva logistička područja budući da informacije koje pružaju omogućuju točniju organizaciju nadopune proizvoda, uzimajući u obzir troškove i potrebe odjela prodaje.

Primjeri KPI-jeva zaliha:

  • Promet zaliha: pokazuje koliko su puta zalihe nadopunjene u određenom vremenu (ako su podaci godišnji, to će biti tijekom cijele godine). Što je veći, to bolje jer to znači da prodaja stvara profit za tvrtku.
    Stopa prometa = vrijednost prodanih SKU-ova ÷ prosječna vrijednost zaliha
  • Nestašice: pokazuje koliko puta tvrtka nije mogla zadovoljiti potražnju zbog nedostatka zaliha.
    Stopa zaliha = neispunjene narudžbe ÷ ukupne narudžbe x 100
  • Smanjenje zaliha: izražava točnost zaliha putem postotka. Odražava odnos između teoretske zalihe u skladištu i stvarne fizičke zalihe.
    Smanjenje zaliha = (zalihe koje biste trebali imati − zalihe koje zapravo imate) ÷ zalihe koje biste trebali imati

Logistički softver: okosnica analize podataka u opskrbnom lancu

Posljednjih godina stalno rastući troškovi logistike predstavljaju trajan izazov za profitabilnost tvrtki. Štoviše, 2019. godine Vijeće stručnjaka za upravljanje opskrbnim lancima (engl. Council of Supply Chain Management Professionals, CSCMP) u svom je Izvješću o stanju logistike navelo da su logistički troškovi na američkom tržištu porasli za 11,4 %.

U tom kontekstu, nije ni čudo da je upotreba podataka za formuliranje KPI-jeva lanca opskrbe prioritet za implementaciju naprednih analitičkih projekata. To je prikazano u Izvješću o anketi analitike opskrbnog lanca američke konzultantske tvrtke APQC. Ovo istraživanje navodi da je glavna motivacija za dobivanje podataka optimizacija opskrbnog lanca i održavanje niskih troškova (88 % ispitanika), nakon čega slijedi poboljšanje zadovoljstva korisnika (87 % ispitanika).

Digitalna transformacija u logistici uvelike je olakšala bilježenje, obradu i vizualizaciju podataka, posebice zahvaljujući implementaciji softvera specijaliziranog za svako područje opskrbnog lanca. U slučaju Mecaluxa, softverski modul za analitiku opskrbnog lanca izračunava logističke KPI-jeve koji nadziru skladišne operacije za naknadnu analizu.

KPI-jevi opskrbnog lanca: učinkovitost posluživanja

U ovom smo članku pregledali glavne KPI-jeve opskrbnog lanca, ilustrirajući nekoliko primjera. Osim činjenice da je popis beskrajan, svaka tvrtka ima specifične potrebe i karakteristike koje zahtijevaju personalizaciju KPI analize.

Kako biste vidjeli potencijal našeg sustava za upravljanje skladištem Easy WMS u smislu analize, prikaza i tumačenja podataka, slobodno nam se obratite. Pokazat ćemo vam njegovu detaljnu upravljačku ploču u personaliziranoj demonstraciji.