
„Dark store” trgovine ubrzavaju logističke sustave internetskih supermarketa
„Dark store” trgovine odgovor su internetskih maloprodajnih trgovina (obično supermarketa) na nove trendove potrošnje. U tom smislu, tvrtke za e-trgovinu razvile su novi model skladišta: „dark store” trgovine, koje su zapravo instalacije usmjerene na ispunjavanje narudžbi, ali s izgledom fizičke trgovine, pri čemu su kupci zamijenjeni operaterima.
Studija konzultantske tvrtke IGD specijalizirane za maloprodaju hrane, naglašava porast internetskih trgovina namirnicama između 2018. i 2023. godine. Sektor bi trebao rasti za 20,4 % godišnje tijekom ovog razdoblja, dosežući ukupnu poslovnu vrijednost od gotovo 375 milijardi USD u 10 zemalja u kojima internetski supermarketi imaju najveći tržišni udio. Prva na ovoj ljestvici je Kina, a slijede je SAD, Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo, Južna Koreja, Francuska, Australija, Njemačka, Kanada i Španjolska.
Mračna skladišta: definicija i porijeklo
„Dark store” trgovine, također poznate kao mračni supermarketi i „dotcom” centri, distribucijski su centri i platforme za ispunjavanje narudžbi posebno usmjerene na sektor internetske trgovine namirnicama. Ta su skladišta obično smještena u blizini velikih gradskih čvorišta kako bi se pružila bolja logistička usluga e-trgovine. Dakle, glavna karakteristika ovih prostora je da izgledaju kao tipični supermarketi – čak su postavljeni i prolazi – ali su unutra operateri umjesto kupaca.
Iako većina supermarketa još uvijek priprema narudžbe iz trgovina, standard dostave isti dan i novi potrošački trendovi, sve više usmjereni na mrežu, natjerali su tvrtke u sektoru da se iznova osmisle kako bi ponudile agilnu i učinkovitu uslugu. U stvari, iako se trend „dark store” trgovina pojavio isključivo u kombinaciji s internetskim trgovinama namirnicama, širi se i na druga maloprodajna područja.
Ali kako funkcioniraju „dark store” trgovine? Nakon primitka narudžbi, upute se šalju operaterima (poznatim kao osobni kupci ili skupljači) koji se kreću po supermarketu s tabletom i kolicima za komisioniranje.
Skladištem upravlja sustav za upravljanje skladištem (WMS) koji automatski generira najučinkovitije rute operatera.
Treba uočiti razliku između „dark store” trgovina i mračnih skladišta, koja se često miješaju. Mračno skladište odnosi se na instalaciju bez rasvjete (i, stoga, bez operatera) koja radi na automatiziran način. Ovo je uobičajeno rješenje za skladišta koja zahtijevaju posebne okolišne uvjete.
Koje su prednosti „dark store” trgovina?
Ovaj sustav donosi značajne prednosti supermarketima:
- učinkovito upravljanje dostavom „posljednje milje” : ova skladišta predstavljaju učinkovit odgovor na dostavu „posljednje milje” – najskuplju fazu Logistike 4.0 – budući da olakšavaju isporuke proizvoda iz distribucijskog centra smještenog u blizini krajnjeg kupca.
- učinkovitije operacije komisioniranja: operateri su vođeni uputama iz WMS-a, što sprječava pogreške u postupku pripreme narudžbe. Faza komisioniranja dodatno je optimizirana zbog činjenice da ti objekti obično uključuju višestruke automatske elemente u svoje operacije, kao što su sustavi „pick to light”.
- operacije bez prekida: iako izgledaju poput trgovina ili supermarketa, ove instalacije ne podliježu radnom vremenu, što omogućuje različite smjene i, na taj način, poboljšava produktivnost skladišta.

Sve to rezultira poboljšanom kvalitetom usluge, a time i boljim zadovoljstvom krajnjeg korisnika.
Od Amazona do Mercadone: trend „dark store” trgovina
„Dark store” trgovine pojavile su se diljem SAD-a i Europe posljednjih godina. Tvrtke kao što su Amazon, francuska multinacionalna kompanija Carrefour i, nedavno, vodeći španjolski supermarket Mercadona već imaju i upotrebljavaju pogone ove vrste.
Primjerice, Mercadona je 2018. kod nas uložila 12 milijuna eura za stvaranje „dark store” trgovine kao centra za pripremu i distribuciju narudžbi putem interneta. Skladište se prostire na više od 13 000 m² i ima više od 300 modula poličnih regala gdje se skladišti sav asortiman proizvoda koji prodaje supermarket: suha, rashlađena i smrznuta roba. Prema vlastitim izračunima tvrtke, ova „dark store” trgovina doživjela je četverostruko povećanje produktivnosti i učinkovitosti u usporedbi s prethodnim sustavom pripreme narudžbi.
Isto tako, nekoliko prehrambenih tvrtki udružilo se s drugima specijaliziranim za e-trgovinu na tržištima s manjim logističkim mrežama. To je slučaj Carrefoura, koji se udružio s kolumbijskim startupom za kućnu dostavu Rappi kako bi otvorio „dark store” trgovine u Brazilu.
Odgovor na višekanalnu maloprodaju
Neosporan je rast poslovanja internetskih supermarketa u cijelom svijetu. Ovi novi trendovi potrošnje prisiljavaju tvrtke, posebno one u maloprodajnom sektoru, na inovacije kako bi ostale konkurentne.
Suočeni s izazovom višekanalne maloprodaje, „dark store” trgovine etablirane su kao jedno od najboljih rješenja u sektoru e-trgovine za optimizaciju pripreme narudžbi i učinkovito upravljanje dostavom „posljednje milje”, jednom od najsloženijih faza opskrbnog lanca.
Ovaj model, koji se već izvozi u druge industrije izvan sektora internetske trgovine mješovitom robom, omogućit će učinkovit odgovor na porast narudžbi putem interneta koje tvrtke danas bilježe.