Robotika u skladištu u eri Logistike 4.0

13 lis 2022

Robotizirano skladište je ono koje ima automatske sustave i specijalizirani softver za kontrolu i rukovanje robom. Nema ništa novo u pogledu upotrebe strojeva i robotike u logistici. Međutim, digitalizacija i dolazak Industrije 4.0 (i Logistike 4.0) doveli su do velikog napretka u području robotike i automatizacije svakog centimetra opskrbnog lanca.

Osim revolucionarnih prototipova skladišnih robota koji su u posljednje vrijeme privukli pozornost, naš se članak fokusira na glavne sustave uspostavljene u sektoru zbog njihove učinkovitosti i dokazanih rezultata. No, prije svega, pogledajmo neke ključne pojmove.

Industrijski roboti naspram kobota

Dvije važne ideje koegzistiraju u području industrijske skladišne robotike:

Industrijski roboti

Strojevi programirani za izvođenje industrijskih procesa na određeni način: u velikoj mjeri zamjenjuju ručni rad u teškim zadacima koji se ponavljaju i rade automatski. Nadalje, opremljeni su senzorima koji otkrivaju i prikupljaju informacije iz okoline u stvarnom vremenu.

Industrijski roboti imaju široku paletu primjena, što znači da mogu imati mnogo različitih oblika, kao što ćemo vidjeti kasnije. U ovoj klasi skladišta, na primjer, pronaći ćete automatske valjkaste transportere i visokoregalne dizalice.

Visokoregalna dizalica automatski rukuje paletama u robotiziranom ili „automatiziranom” skladištu
Visokoregalna dizalica automatski rukuje paletama u robotiziranom ili „automatiziranom” skladištu

Kolaborativni roboti ili koboti

Kolaborativni roboti, poznati kao „koboti” imaju tendenciju da budu kompaktniji, sa strukturom kojom se lakše upravlja. Razlika u odnosu na standardne industrijske robote je u tome što su dizajnirani za podršku ljudima u obavljanju različitih zadataka u njihovom radnom okruženju (otuda i naziv). Svestranost je jedna od njihovih glavnih prednosti budući da se mogu programirati da rade samostalno ili da ih vodi radnik. Sigurno ćete naići na mehaničke ruke za rukovanje teretom ili strojeve za pakiranje u kontekstu skladištenja.

Koje operacije trebam robotizirati u svom skladištu?

Tko zna hoće li skladišta budućnosti naposljetku biti potpuno oslobođena ljudi. No, u stvarnosti, čak i najmoderniji centri ovih dana još uvijek zahtijevaju određeni stupanj ljudske intervencije. Unatoč napretku u automatizaciji, skladište i dalje zahtijeva prisutnost operatera za obavljanje najsloženijih i najvarijabilnijih zadataka

Jer ne može se sve automatizirati. Umjesto da tražimo savršeno rješenje, stvari koje predviđamo kada predlažemo projekt automatizacije skladišta su uvjetni čimbenici koji bi mogli ograničiti potencijal. Naravno, nalazimo najučinkovitije sustave i scenarije orijentirane na produktivnost.

U svakom slučaju, put prema robotizaciji skladišta je jasan i sastoji se od sljedećih premisa:

  • Tovarna jedinica mora biti standardizirana, bilo da se radi o paleti, ladici, kutiji ili bilo kojoj drugoj vrsti spremnika.
  • Svaki pokret u skladištu mora se ispitati jer najveći potencijal u automatizaciji leži u robotizaciji pokreta koji se ponavljaju. To se može izvesti ručno ili uz pomoć.
  • Ne dopustite da vas ponesu nerealna očekivanja i zapamtite da obično tvrtka automatizira određeni dio, područje ili operaciju svog skladišta.

Na koje se zadatke trebam usredotočiti? Najbolji rezultati u robotizaciji postižu se kada se ova tri čimbenika odvijaju u isto vrijeme:

  • pokreti koji se ponavljaju
  • ogromne količine operacija
  • veliki tereti kojima treba rukovati.

Robotizacija se može lako primijeniti u zgradi u blizini proizvodnih pogona budući da tvrtka može regulirati i koordinirati tokove proizvodnje s onima koji su povezani sa skladištem. Iako, općenito, bilo koja vrsta skladišta može se robotizirati kada su prisutna tri gornja čimbenika.

Glavni skladišni robotički sustavi

Dakle, pratimo rutu kroz glavne sustave, organizirajući ih u skladu s procesima koje izvode:

1. Izvlačenje i skladištenje robe

Visokoregalne dizalice

To je automatizirani sustav koji može preuzimati i postavljati palete ili sanduke ili torbe na police. AS/RS visokoregalna dizalica sastoji se od čvrstog uspravnog jarbola koji se proteže duž regala, kao i postolja s vilicama gdje se postavlja paleta ili sanduk. Ovi strojevi zamjenjuju viličare.

Pallet Shuttle

Pallet Shuttle kreće se duž kanala regala visoke gustoće i pomiče stražnju paletu prema naprijed i obrnuto. U svojoj poluautomatskoj verziji, Pallet Shuttle radi rame uz rame s operaterom budući da ga operateri mogu programirati i njime upravljati izravno s viličara pomoću tableta.

Operater upravlja Pallet Shuttleom iz viličara preko tableta sa zaslonom osjetljivim na dodir
Operater upravlja Pallet Shuttleom iz viličara preko tableta sa zaslonom osjetljivim na dodir

2. Prijevoz robe između različitih zona

Transporteri

Bilo da su valjkasti, tračni ili lančani, transporteri su fiksni sustav za premještanje tereta u skladištu. Smanjili su premještanje robe opremom za ručno rukovanje. Obično su zamišljeni kao ključni dodatak visokoregalnim dizalicama u automatiziranim skladištima, iako se transporteri upotrebljavaju za široku paletu namjena u različitim zonama skladišta.

Elektrificirani jednotračni sustavi

Nadzemni transporteri ili ono što se naziva elektrificiranim jednotračnim sustavima rade na isti način kao i transporteri, osim što imaju sustav nadzemnih tračnica (tj. nisu pričvršćeni za pod skladišta). Njihova glavna prednost je velika brzina koju postižu. Dakle, upotrebljavaju se za srednje udaljenosti, što se vidi u skladištu koje je Mecalux dizajnirao za poljsku tvrtku Sokpol.

AGV ili LGV vozila

Automatski vođena vozila (engl. Automated Guided Vehicles, AGV) – ili ono što neki nazivaju i laserski vođena vozila (engl. Laser Guided Vehicles, LGV) – mogu slijediti zacrtani plan puta bez ikakvog ljudskog angažmana. Slična su viličarima: opremljena su platformom za utovar s vilicama. Njihovi senzori im omogućuju da hvataju i prate radiofrekvencijske valove koje emitira odašiljač smješten u ukopanom kabelu. Jedan takav sustav nalazi se u prijemnom prostoru automatiziranog skladišta tvrtke Dafsa.

3. Pomoćni sustavi za komisioniranje

Antropomorfni roboti za automatizirano komisioniranje

U nekim skladištima s predvidljivim, stabilnim poslovanjem moguće je ugraditi robotske ruke koje automatski izvršavaju cijelu fazu pripreme narudžbe. To su fiksni industrijski roboti koji obično pomažu u postavljanju i paletiziranju robe.

Mehaničke ruke paletiziraju robu u robotiziranom skladištu
Mehaničke ruke paletiziraju robu u robotiziranom skladištu

Pomoćni roboti koji pomažu operateru u operacijama komisioniranja

U ovom je polju nekoliko kobota raspoređeno kako bi pomogli radniku u obavljanju zadataka:

  • mehaničke ruke za teške uvjete rada: upotrebljavaju se za prijevoz teške robe koja se paletizira. Dobar primjer je automatizirano skladište tvrtke Cepsa u Španjolskoj.
  • strojevi za pakiranje: dolaze u vrlo različitim formatima ovisno o vrsti potrebnog pakiranja. Na primjer, sustavi za pakiranje pripremaju i izračunavaju punjenje za svaku kutiju, olakšavajući posao operateru.
  • mehanički egzoskeleti: također poznati kao osobna zaštitna oprema (OZO); ova robotska mobilna odijela prilagođavaju se osobi koja ih nosi, poboljšavajući njezine fizičke sposobnosti i ograničavajući umor od izvođenja pokreta.

Ključne potrebe povezane s automatiziranim skladištima

Robotsko skladište se ne oslanja samo na svoje instalirane sustave, već i na elemente kao što su:

  • neizostavna uloga softvera u skladišnoj robotici: unatoč tome koliko se neki industrijski roboti čine impozantnima, bili bi beskorisni bez različitih softverskih slojeva na koje su povezani. Različite vrste softvera znači da oni mogu programirati, komunicirati i izvršavati naloge za kretanje te donositi odluke u upravljanju skladištem kako bi optimizirali vaše cjelokupno poslovanje.
  • Program preventivnog održavanja: osim postavljanja akcijskog plana ako dođe do kvara (što obično uključuje hitno kontaktiranje tehničke službe dobavljača), potrebno je razviti program preventivnog održavanja koji može spriječiti neočekivane smetnje koje mogu ometati rad skladišta.
  • obuka operatera: potrebno je implementirati programe koji će pomoći u ažuriranju vještina radnika fokusiranjem na zadatke digitalizacije, pokretanje softvera i automatiziranih sustava koji zauzvrat imaju intuitivna sučelja za ubrzavanje krivulje učenja vašeg tima.

Robotska skladišta dio su današnjeg modernog poslovanja. Automatizacija i robotizacija predstavljaju jedan od najisplativijih puteva prema postizanju učinkovitosti i poboljšanju kvalitete skladišnih logističkih procesa. Ako razmišljate o davanju prednosti u svom skladištu i želite savjet jednog od naših stručnjaka za robotiku i automatizaciju u Mecaluxu, obratite nam se.