Nabava u opskrbnom lancu: ključna uloga u logistici

01 pro 2022

U logistici, nabava u opskrbnom lancu odnosi se na prvu fazu kroz koju roba prolazi. Točnije, obuhvaća akviziciju i pohranjivanje. Što se može učiniti da se ubrza ovaj proces i postigne veća profitabilnost?

U ovom ćemo članku odgovoriti na ovo pitanje i ispitati utjecaj nabave na troškove proizvodnje, njezine prednosti i različite vrste nabave u opskrbnom lancu. 

Što je nabava u opskrbnom lancu?

Nabava u opskrbnom lancu odgovorna je za upravljanje zalihama potrebnim za prodaju i proizvodnju gotovih proizvoda, poluproizvoda i sirovina, a sve s ciljem osiguravanja nesmetanog odvijanja ostalih operacija u opskrbnom lancu. 

Kako bismo bolje razumjeli funkciju nabave u opskrbnom lancu, počnimo s definicijom pojma. Nabava se sastoji od nabave materijala potrebnih za poslovnu aktivnost (proizvodnju i/ili prodaju) i njihova skladištenja do početka procesa proizvodnje ili marketinga. 

U slučaju, na primjer, proizvodne tvrtke, njezini postupci nabave u opskrbnom lancu bili bi usredotočeni na kupnju sirovina i drugih materijala, dijelova itd., dok bi za pružatelje usluga nabava upravljala akvizicijom robe i gotovih proizvoda od dobavljača u skladište.

Uloga nabave u opskrbnom lancu

Sve funkcije nabave u opskrbnom lancu mogu se sažeto i grupirati u tri operacije

Prvi se odnosi na akviziciju robe, odnosno proces nabave robe za potrebe proizvodnog i/ili prodajnog odjela, odabir dobavljača, a vodeći računa o cijeni, kvaliteti, roku isporuke, uvjetima plaćanja i sl. 

Drugi je povezan sa skladištem, jer je potrebno postaviti prostor za skladištenje robe koja će se eventualno koristiti u proizvodnom odjelu. Nakon što su proizvodi proizvedeni, oni se također moraju uskladištiti prije slanja i distribucije krajnjim kupcima. 

Treći posao nabave u opskrbnom lancu je upravljanje zalihama. Ovdje je cilj odrediti broj SKU-ova s kojima treba raditi, kao i učestalost kojom se izdaju narudžbe za nabavu kako bi se pokrile proizvodne i marketinške potrebe organizacije.

Skladištenje je druga operacija uključena u nabavu u opskrbnom lancu

Vrste nabave

Postoje različiti načini za provedbu nabave, ovisno o tome koliko su unaprijed zaprimljene zalihe i/ili o varijabilnosti potražnje. Razmotrimo tri glavna načina na koje tvrtke upravljaju nabavom: 

  • Točno na vrijeme (engl. just in time, JIT): uz JIT nabavu, zalihe se nabavljaju prema potrebi, tako da se ne moraju skladištiti. Iako ova tehnika smanjuje troškove skladištenja, povećava rizik od manjka zaliha i preveliku ovisnost o dobavljačima.
  • Usklađeno s proizvodnjom: zahtjevi proizvodnje određuju tempo nabave robe. Tako se mogu unaprijed planirati točni datumi kada će dobavljači isporučiti proizvode. Ovaj sustav također smanjuje troškove skladištenja dok minimalizira mogućnost manjka.
  • Sigurnosne zalihe: uspostavljanje sigurnosnih zaliha oprema vas dodatnim SKU-ovima za suočavanje sa svim nepredviđenim okolnostima koje se odnose na promjene u potražnji ili kašnjenja dobavljača. To uključuje veće troškove skladištenja i eliminira svaku mogućnost manjka. Ipak, zahtijeva stroži nadzor nad procesima nabave, proizvodnje i marketinga, budući da bi predugo skladištenje moglo dovesti do gubitka kvalitete i propadanja uskladištenih zaliha.

Nijedna metoda upravljanja nabavom nije bolja od druge budući da svaka tvrtka odlučuje kako će je provesti na temelju svojih posebnih karakteristika, metodologije rada i resursa.   

Čimbenici koje treba uzeti u obzir pri nabavi

Za implementaciju agilne i učinkovite nabave u opskrbnom lancu, organizacije moraju uzeti u obzir niz varijabli. One uključuju dolje navedene. 

  • Opskrbni tokovi: podrazumijevaju odlučivanje i upravljanje količinama zaliha koje treba isporučiti i učestalost nadopune kako bi potrebna roba bila pri ruci prema potrebi. 
  • Vrsta inventara: uključuje određivanje modela upravljanja zalihama koji najbolje odgovara vašem opskrbnom lancu i podiže razinu korisničke usluge i profitabilnost tvrtke.
  • Potražnja: sastoji se od predviđanja potražnje kupaca na temelju povijesnih podataka (veliki podaci). 
  • Dobavljači: odabir optimalnih dobavljača osigurava kvalitetne proizvode i pravovremene isporuke.
  • Prijem robe: od ključne je važnosti provjeriti primljene materijale i uvjeriti se da odgovaraju naručenim.
  • Jedinično opterećenje: trebali biste odabrati odgovarajuću jedinicu opterećenja za skladištenje, transport i rukovanje robom (kutija, paleta, kontejner, itd.). 
Pravilno upravljanje zalihama ključno je za učinkovitu nabavu u opskrbnom lancu

Prednosti nabave u opskrbnom lancu

Ključno je imati plan i strategiju kada je riječ o nabavi i kasnijem skladištenju materijala. Stoga je dobra ideja primijeniti nabavu u opskrbnom lancu koja vam omogućuje, na primjer, točnije predviđanje vremena isporuke i, zauzvrat, poboljšanje vremenskih linija i propusnosti rada.

Još jedna velika prednost učinkovite nabave u opskrbnom lancu je smanjenje troškova. Više ne morate brinuti o kupnji više proizvoda nego što vam je potrebno, samo da bi se pretvorili u mrtvu zalihu, što za posljedicu ima nepotrebne troškove skladištenja. Troškovi proizvodnje također će se smanjiti jer ćete u svakom trenutku imati dovoljno robe da održite propisane razine proizvodnje, a da ne dođe do nestašica.  

Isto tako, odabir pravih dobavljača omogućit će vam smanjenje troškova prijevoza i redovite, ekonomične zalihe kvalitetnog materijala. Takvim ćete postupcima poboljšati svoju uslugu za krajnje kupce i reputaciju robne marke pokazujući predanost i interes da što bolje iskoristite održiv, konkurentan opskrbni lanac. 

Nabava u opskrbnom lancu: sustavi i tehnologija 

Implementacija planiranja potreba za materijalom (engl. material requirement planning, MRP), planiranja resursa poduzeća (engl. enterprise resource planning, ERP) i/ili sustava za upravljanje skladištem (engl. warehouse management system, WMS) pomaže u digitalizaciji kontrole svih narudžbi, kako za proizvodne tako i za marketinške procese. Još jedan rastući trend je e-nabava, pri čemu se svi poslovi s dobavljačima obavljaju digitalno (osobito oni koji se odnose na kupnju). 

Na logističkoj razini, sustav upravljanja skladištem – potpuno kompatibilan i lako integriran s ERP-om – može održavati optimalne razine zaliha u svakom trenutku za proizvodnju ili prodaju, zahvaljujući upozorenjima i izvješćima. Dodatno, WMS-ovi su dizajnirani za automatsko generiranje narudžbenica za dobavljače, omogućujući vam da nadopunite robu prije nego što dosegnete postavljenu minimalnu razinu. 

Nakon što roba stigne u instalaciju i bude ispravno identificirana, softver osmišljava najprikladniju strategiju raspoređivanja skladišta prema stopi prometa, datumu isteka, pristupačnosti itd. 

Na kraju, WMS, kao što je Easy WMS iz Mecaluxa, također osigurava potpunu sljedivost proizvoda u svakoj od njihovih faza. Ovaj WMS može pratiti kretanja kako bi pripremio izvješća s povijesnim podacima koji vam omogućuju planiranje unaprijed i pripremu za sezonske ili periodične vrhunce potražnje, čime se optimizira predviđanje potražnje.

WMS osigurava potpunu sljedivost proizvoda u svakoj fazi nabave u opskrbnom lancu

Dobre prakse svima dostupne

U logistici, tretiranje nabave s važnošću koju zaslužuje ključno je za budućnost opskrbnog lanca. Složenost uključena u upravljanje količinama i učestalošću opskrbe, kontroliranje predviđanja potražnje i njezinih učinaka na zalihe te poboljšanje komunikacije s dobavljačima neki su od izazova koje postavlja nabava u opskrbnom lancu. 

Održavanje dobre prakse lakše je nego što se čini ako imate potrebne resurse, na primjer, prava rješenja za skladištenje i konkurentan sustav upravljanja skladištem. Mi u Mecaluxu stručnjaci smo za osmišljavanje logističkog rješenja koje najbolje odgovara vašim potrebama. U slučaju nabave u opskrbnom lancu, modul WMS for Manufacturing Easy WMS-a omogućit će vam potpunu integraciju procesa nabave proizvodne linije s robom pohranjenom u instalaciji. Obratite nam se za informacije o tome kako poboljšati poslovanje u vašem skladištu.