Integrirana logistika i koordinacija opskrbnog lanca

29 stu 2022

Integrirana logistika ključna je strategija za osiguravanje fleksibilnih opskrbnih lanaca. Sve je međusobno povezano – resursi, roba, informacije, operateri i odjeli – s vrlo jasnim ciljem: isporučiti narudžbe kupcima u najkraćem mogućem roku.

Ispitajmo ciljeve integrirane logistike, prednosti koje ona donosi tvrtkama i digitalne alate koji pomažu u integraciji tokova informacija.

Što je integrirana logistika?

Integrirana logistika definira se kao organizacija opskrbnog lanca i poslovni model u kojem su odjeli, procesi, resursi i tokovi koordinirani kako bi svi radili u istom smjeru.

Logistika je međuodjelni proces, odnosno uključuje praktički sve odjele unutar tvrtke. Kada rade usklađeno, rad je mnogo lakši, a narudžbe se stoga mogu brže slati.

Koncept integrirane logistike nastao je kao odgovor na razvoj tržišta. Promjene u potražnji i pojava konkurenata natjerale su tvrtke da traže formule koje optimiziraju njihovo poslovanje, ubrzavaju cikluse i minimiziraju troškove. Koordinacija između različitih odjela koji čine organizaciju omogućuje fleksibilno, agilno poslovanje koje joj pomaže da brzo i ispravno odgovori na nove trendove.

Integrirana logistika posebno je korisna za svladavanje poteškoća koje donosi višekanalna maloprodaja: veliki broj narudžbi različitih veličina, sastavljenih od nekoliko artikala, koje zahtijevaju dostavu unutar 24 sata. Znajući unaprijed u koje će se doba godine dogoditi veća prodaja olakšava organiziranje radnih smjena i raspolaganje samo potrebnim zalihama.

Integrirana logistika povezuje procese opskrbnog lanca, od skladišta do proizvodnih linija

Prednosti integrirane logistike

Integrirana logistika u kojoj su operacije, odjeli i tokovi koordinirani, nudi dolje navedene prednosti.

  • Veća brzina: uklanjanje prepreka i maksimiziranje operacija koje daju veću vrijednost pri proizvodnji proizvoda rezultiraju agilnošću. Također vam omogućuje da odgovorite na potrebe kupaca – kao i na incidente i probleme – u kraćem vremenu.
  • Poslovna konkurentnost: s jakim, integriranim logističkim sustavima, tvrtke su konkurentnije i stoga se mogu uspješno širiti i istraživati nova tržišta.
  • Niži troškovi: poznavanje detalja opskrbnog lanca ključno je za provedbu mjera poboljšanja i optimizaciju bilo koje vrste procesa. Veći protok znači smanjene troškove logistike.
  • Potpuna fleksibilnost: zahvaljujući integriranoj logistici, tvrtke mogu lako upravljati većim brojem SKU-ova i prilagoditi se stalno promjenjivom i nepredvidivom okruženju u kojem posluju.
  • Učinkovito upravljanje zalihama: kada odjeli dijele sve informacije, upravljanje robom je sigurno. Na taj način, tvrtke raspolažu samo artiklima koji su im potrebni za pružanje usluge.

Kako implementirati integriranu logistiku

Prvi korak u usvajanju integrirane logistike sastoji se od podizanja razine osviještenosti među svim odjelima u tvrtki. Zaposlenici moraju znati što se događa – od proizvodnje proizvoda do trenutka kada dođe do kupca – kako bi mogli procijeniti resurse i interne procese. Nakon toga potrebno je analizirati vanjske čimbenike (kao što je konkurencija), naslutiti moguće krizne scenarije te kreirati strategije i alternative koje poboljšavaju konkurentnost.

Slijede neka od najrelevantnijih pitanja za procjenu.

  • Proizvod: proizvodnja svakog artikla analizira se kako bi se utvrdilo koriste li se resursi dovoljno, zadovoljava li kvaliteta očekivanja kupaca i mogu li se neki procesi optimizirati.
  • Komunikacija: svi odjeli moraju međusobno komunicirati kako bi donijeli ispravne odluke. Ova točka procjenjuje kako se komunikacija odvija i teče li glatko.
  • Skladište: očito je da su instalacije važne za svaku tvrtku. Organizacija raspoloživog prostora, robe i operacija ima pozitivan učinak na opskrbni lanac (visoka dostupnost proizvoda, eliminacija otpada, agilnost, itd.).
  • Prijevoz i dostava: potrebno je ispitati distribuciju i isporuku proizvoda kupcima te vrijeme potrebno za to. Učinkovita distribucijska mreža jamči brze logističke operacije i bolji imidž u očima kupaca.
  • Potražnja: logistika se ne sastoji samo od slanja narudžbi kada ih korisnici zatraže, već i od predviđanja i spremnosti za slanje paketa brzo i u pravo vrijeme.

Integrirana logistička rješenja

Tehnološki napredak potaknuo je implementaciju integrirane logistike u organizacijama i dobru komunikaciju između odjela, optimalno povezujući karike koje čine opskrbni lanac.

Tvrtke primjenjuju planiranje poslovnih resursa (engl. Enterprise Resource Planning, ERP) za organiziranje svojih različitih poslovnih procesa jer ERP sustavi imaju bazu podataka koju dijele svi odjeli. U svakom slučaju, preporučljivo je implementirati sustav upravljanja skladištem (engl. Warehouse Management System, WMS) za učinkovitiju kontrolu tokova skladišta.

WMS-ovi također prikupljaju podatke o procedurama te nadziru i optimiziraju sve što se događa duž opskrbnog lanca. Ovaj softver mora biti integriran s ERP sustavom kako bi odjeli u tvrtki mogli pristupiti informacijama i međusobno ih dijeliti.

Mecalux je kreirao Easy WMS, WMS koji može raditi u bilo kojoj vrsti skladišta. Jedan od njegovih posebnih obilježja je ugradnja modula koji poboljšavaju njegovu izvedbu i omogućuju tvrtkama integraciju njihovih logističkih procesa. Tako, na primjer, softver za analitiku opskrbnog lanca pruža korisne podatke o glavnim skladišnim aktivnostima kako bi tvrtkama dao veću kontrolu i primijenio mjere za predviđanje bilo kakvih incidenata.

Ovaj modul objektivno mjeri operativnu izvedbu pomoću ključnih pokazatelja uspješnosti (engl. Key Performance Indicators, KPI). Uz pomoć ovih KPI-jeva tvrtke mogu kontrolirati svoje procese i, posljedično, bolje ih razumjeti i poboljšati.

Sustavi upravljanja skladištem precizno kontroliraju integriranu logistiku

Integrirana logistika stoji na usluzi klijentima

Koordinacija i optimizacija procesa, resursa i odjela tvrtke omogućuje vam da točno odgovorite na zahtjeve kupaca i brže otpremite narudžbe.

Savršena organizacija svega što se događa u opskrbnom lancu ključna je za rješavanje svih mogućih incidenata. Na primjer, tvrtka za proizvodnju obuće i sportske odjeće Adidas imala je potrebu za bržom isporukom narudžbi. Da bismo joj to omogućili, opremili smo je sustavima za skladištenje koji su dizajnirani da poboljšaju raspored proizvoda. To je zauzvrat poboljšalo produktivnost tvrtke. Pravilno planiranje, koje uzima u obzir trenutačno poslovanje tvrtke, kamen je temeljac strategije integrirane logistike.

Učinkovita integrirana logistika mora se temeljiti na podacima i informacijama o stanju poslovanja u stvarnom vremenu kako bi se donijele najbolje odluke i provela poboljšanja. Svakako se obratite Mecaluxu kako biste pronašli najbolje rješenje za povećanje profitabilnosti vašeg skladišta. Imamo veliko iskustvo u pomaganju tvrtkama primjenom integriranog logističkog pristupa.