
Industrijski internet stvari (IIoT) u opskrbnom lancu
Internet stvari (engl. Internet of Things, IoT) već je stvarnost za pionirske tvrtke. Industrijski internet stvari (IIoT) obuhvaća mrežu fizičkih objekata koji upotrebljavaju senzore i softver za povezivanje s mrežom i dijeljenje podataka, što ih čini pametnim uređajima.
Zapravo, rast ove tehnologije vrtoglavo će porasti u nadolazećim godinama: studija konzultantske tvrtke Grand View Research procjenjuje da će ulaganja u IIoT iznositi 949 milijardi dolara do 2025. godine.
U ovom ćemo članku objasniti koncept IoT-a primijenjen na industriju, njegove prednosti za tvrtke i, posebno, trendove koji će imati najveći utjecaj na Logistiku 4.0.
Što je IIoT?
IIoT će biti sljedeća velika revolucija u poslovanju. Ova tehnologija, koja će omogućiti različitim objektima da se međusobno povezuju i dijele podatke, uključuje skup uređaja koji rade putem interneta i drugih analitičkih platformi kako bi obradili podatke prikupljene duž cijelog opskrbnog lanca.
Za razliku od generičkog IoT-a, koji je više usmjeren na dobrobit potrošača, IIoT olakšava međusobno povezivanje strojeva i uređaja u logističkim i industrijskim postupcima s ciljem poboljšanja učinkovitosti i izvedbe procesa.
S globalnim prometom većim od 14 trilijuna dolara do 2030. godine prema studiji konzultantske tvrtke Accenture, IIoT će, zajedno s razvojem industrije 4.0, omogućiti tvrtkama sljedeće:
- lakše otkrivanje neučinkovitosti i smanjenje broja pogrešaka što je više moguće
- povećanje učinkovitost u industrijskim procesima tvrtke
- smanjenje troškova logistike, što znači i vrijeme i novac.
Primjene IIoT-a
Industrijski internetski konzorcij (engl. Industrial Internet Consortium, IIC), tijelo sastavljeno od preko 200 tvrtki posvećenih promicanju upotrebe IoT-a u industrijskom području, ističe 15 najrasprostranjenijih načina upotrebe ove tehnologije:
- aplikacije za pametno skladištenje.
- prediktivno i daljinsko održavanje strojeva
- kontrola tereta, robe i transporta
- povezana logistika
- inteligentno mjerenje svakog logističkog procesa
- aplikacije u pametnim gradovima
- pametna poljoprivreda i kontrola stoke
- industrijski sigurnosni sustavi
- optimizacija potrošnje energije
- industrijsko grijanje, ventilacija i klimatizacija
- praćenje proizvodne opreme
- praćenje imovine i inteligentna logistika
- praćenje ozona, plina i temperature u industrijskim okruženjima
- sigurnost i zdravlje radnika
- upravljanje učinkom skladišne imovine.
Ukratko, prema ICC-u, IIoT će povećati učinkovitost skladišnih instalacija kroz praćenje procesa. Dodatno, poboljšat će sigurnost u skladišnom poslovanju, posebice u složenijim procesima ili onima koji bi mogli predstavljati rizik za robu i operatere.
Razlike između IIoT-a i Industrije 4.0
Pojmovi IIoT i Industrija 4.0 često se miješaju. Iako ova dva pojma idu ruku pod ruku kada je riječ o jačanju ukupne konkurentnosti tvrtke, oni predstavljaju različite ideje:
Industrija 4.0 | IIoT |
---|---|
Digitalizacija | Veliki podaci i analitika |
Automatizacija | Međusobno povezani uređaji |
Novi materijali | Prediktivno održavanje |
Tehnike poboljšanja procesa | Industrijska sigurnost |
Odnosno, IIoT tehnologija je jedno od višestrukih rješenja za izazove koje predstavlja Industrija 4.0: ona uključuje razmjenu podataka i informacija između svih uređaja ugrađenih u skladište. Nasuprot tome, Industrija 4.0 definira novu paradigmu i nove izazove s kojima se tvrtke suočavaju: poboljšanje procesa, automatizacija i digitalizacija kako bi ostali konkurentni u tako složenom okruženju.
Prednosti IIoT-a
Uvođenje IoT-a u industriju će sektoru pružiti mnoštvo prednosti za postizanje cilja bilo kojeg logističkog procesa: maksimizirati profitabilnost uz smanjenje operativnih troškova. Njegove višestruke prednosti za industriju uključuju:
- povećanu učinkovitost i protok skladišta: međusobna povezanost između ljudi i strojeva olakšat će optimizaciju svakog logističkog procesa.
- prediktivno održavanje strojeva: strojevi će imati senzore koji će, bez ljudske intervencije, upozoriti rukovatelje na rizik od kvarova prije nego što do njih dođe. Zahvaljujući ovoj značajci, produktivnost svake operacije će se poboljšati.
- nove poslovne mogućnosti: praćenje svakog podatka koji proizvede tvrtka omogućit će predviđanje novih tržišnih trendova i predvidjeti koji segment poslovanja bi se tvrtki mogao najviše isplatiti.
- poboljšanu energetsku učinkovitost: ugradnja IIoT-a promijenit će model energetske učinkovitosti jer će skladišta biti opremljena senzorima koji će pomoći u optimizaciji potrošnje energije.
- industrijsku sigurnost: povezivanje se smatra najboljim sigurnosnim saveznikom u skladišnim instalacijama. Procesi koji uključuju IIoT elemente bit će opremljeni senzorima i monitorima kako bi se spriječile bilo kakve nezgode koje bi se mogle dogoditi u objektu.

IIoT: sadašnjost i budućnost
IIoT će biti revolucionarna prekretnica za sve aspekte opskrbnog lanca: od transporta i skladištenja do složenijih operacija kao što je kontrola kvalitete.
Svejedno, inovativnije instalacije već uključuju tehnologije koje izravno ovise o međusobnom povezivanju i razmjeni informacija između strojeva. Na primjer, upotreba digitalnih blizanaca stvarnost je za tvrtke sa skladištima Industrije 4.0. Već je moguće izraditi vrlo precizne replike instalacije i njezinih radnih procesa, što znači da se promjene i poboljšanja mogu simulirati digitalno, bez mijenjanja stvarne strukture skladišta.
I to nije sve: automatizacija skladišta (konzultantska tvrtka Gartner izračunava da će 85 % tvrtki primjenjivati automatizaciju u svojim instalacijama do 2022. godine), pametne oznake (kroz NFC tehnologiju) za povećanje učinkovitosti pri komisioniranju i prediktivna poboljšanja u sustavima upravljanja skladištima, između ostalog, bilježe implementaciju velikih razmjera.
Ukratko, IIoT će ponuditi širok raspon mogućnosti poboljšanja u svim operacijama, posebno onima koje se danas još uvijek čine posebno složenima i zahtijevaju najveći broj resursa, kao što su priprema narudžbe i dostava „posljednje milje”.