Voditelj logistike: profil ključne uloge

22 stu 2022

Voditelj logistike jedan je od najtraženijih profila u logistici, s obzirom na to koliko je posljednjih godina postao važan u tom sektoru. U današnje vrijeme, tijekom svojih kupovnih iskustava, korisnici komuniciraju s tvrtkama putem više prodajnih kanala. Iz tog se razloga logistika morala prilagoditi i postati pokretačka snaga iza brojnih inicijativa za rješavanje novih navika potrošača.

U tom kontekstu, voditelj logistike ili skladišta pojavio se kao jedan od položaja s najvećom odgovornošću u organizacijskoj shemi tvrtke. Ovaj profesionalni profil mora imati vještine vođenja i raditi zajedno s voditeljem proizvodnje – i drugim odjelima – kako bi se suočio s novim scenarijima koji se odvijaju na tržištu.

U ovom ćemo članku navesti funkcije koje obavljaju voditelji logistike, obuku i kapacitete potrebne za obavljanje posla te način na koji im WMS može pomoći da bolje upravljaju svim resursima u instalaciji i donose pametnije odluke za poslovanje.

Što je voditelj logistike?

Voditelj logistike je osoba zadužena za nadzor svega što se događa u skladištu. Zadatak ove osobe je planiranje, upravljanje i koordinacija opskrbe, nadopune, skladištenja i distribucije materijala i proizvoda tvrtke. Jedan od njegovih/njezinih primarnih ciljeva je optimizirati i prostor u instalaciji i zadatke koji se u njoj odvijaju.

To je položaj visoke odgovornosti jer je njegova uloga usko povezana s održivošću i uspješnošću cjelokupnog poslovanja. Produktivne instalacije pomažu tvrtkama u postizanju dobrih rezultata jer poboljšavaju kvalitetu usluge, a time i zadovoljstvo kupaca.

Skladište je jedna od glavnih karika u opskrbnom lancu. Stoga voditelj logistike surađuje izravno s voditeljem proizvodnje te mora, isto tako, sudjelovati u fazama proizvodnje robe, od njezina dizajna i proizvodnje do distribucije i isporuke na prodajna mjesta. Ove dvije uloge moraju ostati u stalnoj komunikaciji i koordinaciji kako bi se osiguralo da su proizvodi ispravno proizvedeni i učinkovito isporučeni krajnjim kupcima.

Uzmimo, na primjer, slučaj tvrtke koja planira lansirati novi proizvod na tržište. Kako bi to učinila, voditelji proizvodnje i logistike trebaju raspraviti brojna pitanja i definirati ih, uključujući: koje su sirovine i resursi potrebni za proizvodnju artikla (popis svih sirovina i cijena sirovina proizvoda, engl. Bill of Materials, BOM), kada treba poslati sirovine na proizvodne linije te u kojim uvjetima skladištiti gotove proizvode.

Dužnosti voditelja logistike

Upravitelji skladišta osiguravaju da su sve operacije besprijekorno izvedene i da imaju najviša jamstva sigurnosti. Razmotrimo njihove specifične zadatke i uloge:

  • Upravljanje timom: moraju nadzirati, usmjeravati i dodjeljivati odgovornosti profesionalcima koji rade na instalaciji (zadaci skladištenja, priprema narudžbi, čišćenje itd.). Također moraju procijeniti učinak svakog zaposlenika i pobrinuti se da svi radnici ispravno rade svoj posao.
  • Davanje prednosti sigurnosti: jedna od glavnih zadaća voditelja logistike je osmisliti plan prevencije rizika u skladu sa zadacima i prirodom skladišta. Taj plan uključuje provođenje obveznog godišnjeg tehničkog pregleda stanja regala (propisano u Odjeljku 4.43.1 Uredbe o zaštiti zdravlja i sigurnosti na radu). Osim stanja regala, ovim pregledom se procjenjuje stanje paleta, prikladnost opterećenja viličara i regala te ispravno rukovanje istim od strane operatera.
  • Nadgledanje prijema i otpreme robe: voditelji logistike moraju planirati koje korake poduzeti i osigurati da se oni slijede. Također moraju donositi odluke u slučaju nepredviđenih situacija.
  • Kontrola zaliha: to uključuje praćenje robe, uključujući gotove proizvode i sirovine. Nema sumnje da je osnovno načelo logistike uvijek imati robu pri ruci kada je potrebna. Nestašice imaju izrazito negativan učinak na poslovanje (kašnjenje isporuke narudžbi, loš korporativni imidž i sl.) i treba ih pod svaku cijenu izbjeći.
  • Optimizacija prostora: Nedostatak prostora veliki je problem pri upravljanju skladištem. Zato je jedna od funkcija voditelja logistike logična i učinkovita distribucija prostora (raspored skladišta). Na primjer, u velikim instalacijama, roba se može raspodijeliti među različitim zonama. Pravilna organizacija prostora rezultira većom propusnošću i time što operateri brže lociraju SKU-ove.
  • Planiranje logističke strategije: cilj je osigurati nesmetano funkcioniranje svih aktivnosti u skladištu. To uključuje: 
        1. izradu politike nabave, skladištenja i opskrbe proizvodnje (odnosno intra-logističkih procesa tvrtke)
        2. odlučivanje i organiziranje procesa za distribuciju i isporuku svakog proizvoda
        3. nadzor nad komisioniranjem
        4. osiguranje kontinuiranog protoka robe i analiziranje kako poboljšati i usavršiti te procese
        5. optimizacija prijevoza: smanjenje troškova dostave, vremena i ruta
        6. sprječavanje incidenata i propadanja skladišta provedbom sigurnosnih mjera i mjera održavanja.

Profesionalni profil voditelja logistike

Obuka je nezamjenjiva pri popunjavanju ovako zahtjevnog položaja. Voditelj logistike tvrtke najčešće je osoba s visokim obrazovanjem – obično sa sveučilišnom diplomom (najčešće iz ekonomije, poslovanja ili inženjerstva) – koja također posjeduje stručno znanje o logistici.

Međutim, mnoge potrebne vještine i sposobnosti stječu se i usavršavaju iskustvom, uključujući učenje o tome kako voditi tim i ophoditi se s kupcima i dobavljačima.

S druge strane, s obzirom na to da voditelji logistike moraju komunicirati sa svim vrstama dobavljača, kupaca i zaposlenika, moraju dobro vladati stranim jezicima, posjedovati vještine emocionalne inteligencije, poput empatije, te znati slušati i pregovarati.

Na kraju, upravitelji skladišta ne bi mogli obavljati svoj posao bez drugih tehničkih vještina. Moraju posjedovati računalne vještine, poznavati tehnologiju i pokazati analitičku sposobnost.

Tijekom godina tehnologija je potpuno transformirala logistiku do te mjere da ju je pretvorila u jedan od temelja veće poslovne konkurentnosti. Suvremene tvrtke ne mogu poslovati bez nje ako žele postići veću vidljivost svih procesa koji se odvijaju u njihovoj instalaciji.

Stoga u svojim svakodnevnim aktivnostima voditelji logistike trebaju ne samo dobro poznavati najnovije tehnologije, već i razumjeti kako ih iskoristiti, dobro poznavajući sve detaljima instalacije i iskorištavajući to na najbolji način u smislu profitabilnosti. Istovremeno, voditelji logistike moraju biti u mogućnosti pretvoriti podatke koje pruža sustav upravljanja skladištem (WMS) u primjenjive informacije kako bi napravili poboljšanja.

Softver za voditelje logistike

Uz pomoć WMS-a kao što je Mecaluxov Easy WMS, upravitelji logistike mogu kontrolirati i optimizirati sve što se događa u instalaciji: inventure, tokove, rukovanje robom, metode skladištenja proizvoda, postupke nadopune i pripreme narudžbi, među ostalim zadacima.

Osim WMS-a, voditelji logistike također trebaju određene alate za analizu podataka i praćenje aktivnosti.

  1. Analitika opskrbnog lanca: ovaj softver omogućuje provjeru različitih indikatora stanja skladišta, stjecanje detaljnih spoznaja o stanju poslovanja i mjerenje propusnosti svih procesa. Sadrži kontrolne zaslone koji uključuju većinu logističkih zadataka koje treba imati na umu: ulaske i izlaze robe, točnost komisioniranja, kupce, kvalitetu, kapacitet i upotrebu. Ti zasloni prikazuju korisne podatke o svim aktivnostima u instalaciji. S tim informacijama, voditelji logistike mogu izvršiti detaljne analize operacija, planirati resurse, mjeriti poslovnu izvedbu i donositi strateške odluke za povećanje produktivnosti.
  2. Sustav upravljanja radom (engl. Labor Management System, LMS). S ciljem poboljšanja skladišnog poslovanja, ovaj softver se koristi za praćenje aktivnosti radnika kako bi se povećala njihova učinkovitost. Njegova je uloga vrlo jasna: zadužen je za bilježenje stvarnog vremena utrošenog na izvršavanje zadataka i njihovu usporedbu s procijenjenim standardnim vremenima za svaki od njih. Na taj način voditelji logistike mogu mjeriti učinak zaposlenika i lako identificirati točke za poboljšanje.
Voditelji logistike trebaju imati alat za analizu podataka kako bi provjerili stanje instalacije i napravili poboljšanja

Neizostavan član opskrbnog lanca

Voditelj logistike bez sumnje je središnja figura koja osigurava učinkovito obavljanje aktivnosti svake tvrtke. Bez te osobe, u instalaciji bi vladao kaos.

Uzimajući u obzir da se sektor logistike neprestano širi i mijenja, upravitelji skladišta također moraju ažurirati svoje vještine kako bi spretno prihvatili nove izazove s kojima se suočavaju. Kako bi uspješno ispunili svoje obveze, njihovi životopisi moraju sadržavati optimalnu obuku, poznavanje stranih jezika, empatiju i stručnu analizu podataka.

Isto tako, voditelji logistike moraju biti obaviješteni o svim kretanjima u opskrbnom lancu u kojem njihova tvrtka sudjeluje kako bi te informacije obradili analizom podataka, a zatim ispravili neučinkovite procese. Ovi računalni alati omogućuju tim voditeljima potpunu kontrolu nad svojim operacijama. To će napraviti razliku između isplative instalacije i one koja je prepuna neučinkovitosti.

Mi u Mecaluxu imamo softverska rješenja koja će vašu tvrtku dovesti u prvi plan u vašem sektoru, pomažući vašem voditelju logistike da donese ispravne odluke i postigne postavljene ciljeve. Obratite nam se i saznajte sve o tome kako Easy WMS i modul za analitiku opskrbnog lanca mogu učinkovito unaprijediti vaše poslovanje.